جامعه ای که پاس معلم را ندارد بی سواد است ./برای هر تغییر بزرگی بهتر است از خود شروع کرد آقا اجازه ؟

۹۰/۰۵/۳۱

شمارش معکوس شروع شد

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۶:۲۴ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۳۰

دستور العمل تفکیک جنسیتی 4 و 5 ساله ها

طبق دستورالعمل اجرایی دوره پیش‌دبستانی، اختلاط نوآموزان دختر و پسر در کلاس‌های پیش‌دبستانی "ممنوع" بوده و فعالیت هفتگی آنها نیز 5 روز در هفته است.

بر اساس دستورالعمل اجرایی دوره پیش‌دبستانی، مدت فعالیت روزانه مراکز پیش‌دبستانی حداکثر 3.5 ساعت در روز و 5 روز در هفته است؛ همچنین، کلاس‌‌های پیش‌دبستانی می‌تواند در نوبت صبح یا عصر (ترجیحاً نوبت صبح) با توجه به شرایط، نوع مرکز، نیاز و تقاضای والدین تشکیل شود و ساعت شروع فعالیت‌ها نیز در «نوبت صبح» 8 الی 11:30 و در «نوبت عصر» 13 الی 16:30 خواهد بود .

این دستورالعمل تأکید می‌کند: اختلاط نوآموزان دختر و پسر در کلاس‌های پیش‌دبستانی ممنوع است و فقط در مراکزی که تعداد نوآموزان به حد نصاب نرسد، این امر با کسب مجوز از آموزش و پرورش منطقه بلامانع است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط ‌عمومی وزارت آموزش و پرورش، این دستورالعمل می‌افزاید: در مراکز پیش‌دبستانی «مستقل» که تعداد نوآموزان ثبت‌نام شده کمتر از حد نصاب برای تفکیک دو گروه سنی «4 سال تمام» و «5 سال تمام» باشد، ثبت‌نام نوآموزان 4 و 5 ساله در یک کلاس با نظر آموزش و پرورش، مشروط بر رعایت اصل اجرای برنامه‌های آموزشی و پرورشی ویژه هر گروه سنی ‌بلامانع است.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۹:۱۷ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۳۰

تغییر برنامه امتحانات شهریور

برای بهره مندی هر چه بیشتر دانش آموزان از فیوضات ایام و لیالی پرفضیلت قدر در برنامه امتحانی رشته های نظری و فنی و حرفی ای تغییراتی ایجاد شده است.
بر اساس این تغییر، برنامه امتحانات نهایی رشته فنی و حرفه ای شامل دروس قرآن و تعلیمات دینی 3 (دین و زندگی) از چهارشنبه دوم شهریور به ساعت 9 صبح پنجشنبه هفدهم شهریور موکول شده است.

عرفی گفت: برنامه امتحان دروس قرآن ، تعلیمات دینی 3 ( دین و زندگی ) و اصول عقاید 2 مربوط به شاخه نظری نیز به ساعت 9 صبح سه شنبه بیست و دوم شهریور تغییر کرده است.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۳:۹ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۹

تعطیلی کلیه مدارس تهران در پنج شنبه ها

مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران از تعطیلی پنج‌شنبه مدارس راهنمایی، دبیرستان و هنرستان در سال تحصیلی آینده خبر دادو گفت: طرح تعطیلی پنج‌شنبه مدارس راهنمایی در همه مدارس دولتی، غیر‌دولتی و خاص(شاهد، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی) اجرا خواهد شد و تعطیلی دبیرستان‌های شهر تهران با نظر اداره آموزش و پرورش منطقه و مدیر مدرسه به صورت اختیاری خواهد بود. وی افزود: طرح تعطیلی پنج‌شنبه هنرستان‌ها نیز به دلیل كاهش ساعت درسی آنها به 40 ساعت در هفته اجرا خواهد شد. مدیركل آموزش و پررش شهر تهران با اشاره به این كه با تعطیلی روز پنج‌شنبه مدارس راهنمایی و دبیرستان ساعات كار این مدارس در بعضی روزها افزایش خواهد یافت اضافه كرد: با اجرای این طرح ساعت كار مدارس راهنمایی و دبیرستان دو روز در هفته از ساعت هفت و نیم صبح تا دو و نیم بعدازظهر خواهد بود و در بقیه روزها تا یک و نیم بعدازظهر است. یزدی‌خواه خاطر نشان كرد: با مصوبه شورای عالی آموزش‌و‌پرورش به‌طور رسمی همه مدارس ابتدایی نیز از سال تحصیلی آینده پنج‌شنبه تعطیل است.


منبع : آفتاب

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۲:۵۶ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۹

دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي براي اخذ نمره بايد در كلاس هاي درس حضور يابند

 ابراهيم سحرخيز در گردهمايي معاونان آموزش متوسطه كشور با اشاره به سالي واحدي شدن نظام پيش‌دانشگاهي اظهار كرد: به دليل برگزاري 3 سال اول متوسطه به صورت سالي واحدي، سال چهارم موسوم به دوره پيش‌دانشگاهي نيز كه از سال گذشته در دبيرستان‌ها ادغام شده بود نيز به صورت سالي واحدي برگزار مي شود.

وي با اعلام اينكه دوره پيش‌دانشگاهي 2 روز در هفته تعطيل خواهد بود، افزود: درس‌هايي كه در گذشته طي دو ترم عرضه مي‌شد از ابتداي سال و درس معارف نيز از حالت معارف 1 و 2 خارج و بصورت يك درس ارايه خواهد شد.

سحرخيز ادامه داد: 15 نمره پاياني مربوط به بخش دوم كتاب‌ها مي باشد و بخش اول تنها 5 نمره در امتحان پايان سال خواهد داشت.

وي با اشاره به اينكه در تمامي رشته‌ها دوره پيش‌دانشگاهي 24 واحد است كه در 24 ساعت هم ارايه مي شود، يادآور شد: فقط در رشته هنر به دليل عملي بودن دروس اين 24 واحد در 27 ساعت ارايه مي شود.

سحرخيز، اول مهرماه را آغاز سال تحصيلي براي دوره هاي متوسطه و پيش‌دانشگاهي ذكر كرد و گفت: تمامي دانش‌آ‌موزان بايد در كلاسهاي درس حضور فيزيكي داشته باشند.

وي خاطرنشان كرد: با حذف دوره پيش دانشگاهي در آينده امتحانات سال دوم و سوم متوسطه بصورت نهايي برگزار و سوابق تحصيلي دانش‌آموزان از اين طريق اعلام مي شود.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۷:۸ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۹

شب قدر

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۰:۰ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۸

افزایش حق الزحمه تصحیح اوراق

حاجی بابایی:
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تا چهارسال آینده هیچ استخدام نیرویی در آموزش و پرورش انجام نمی شود از افزایش 30 درصدی حق الزحمه مصحح های امتحانات نهایی با امضای رییس جمهوری خبر داد.

حمیدرضا حاجی بابایی در گردهمایی معاونان آموزش متوسطه کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران گفت: ساعات اختصاص یافته به درس آمادگی دفاعی پایه دوم دبیرستان دو ساعت در هفته است که یک ساعت آن بصورت حضوری و یک ساعت دیگر در اردوهای راهیان نور ارایه می شود.

وی با تاکید بر رضایتمندی معلمان، دانش آموزان و اولیا از فضای کلاس های درسی در مدارس گفت: یکی از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش در تحول بنیادین، اصلاح برنامه های درون کلاسی و برون کلاسی است.

حاجی بابایی افزود: نتایج نظرسنجی ها نشان داده است که 90 درصد والدین دوست دارند فرزندانشان در مدرسه تحصیل کنند و به کلاس های کنکور خارج از مدارس مراجعه نکنند.

وی همچنین از افزایش 30 درصدی حق الزحمه مصحح های امتحانات نهایی با امضای رییس جمهوری خبر داد و گفت: حکم این افزایش طی هفته جاری ابلاغ می شود.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۳:۵۵ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۵

چند خبر


سید علی شریف‌زاده با اعلام سهمیه در نظر گرفته شده برای ادامه تحصیل 7 هزار نفر از فرهنگیان دیپلمه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برای سال تحصیلی 91ـ90 اظهار داشت: از این تعداد 615 نفر در گروه آزمایشی «ریاضی و فیزیک»، یک‌هزار و 231 نفر در گروه «علوم تجربی» و 5 ‌هزار و 164 نفر در گروه آزمایشی «علوم انسانی» مشروط بر کسب حد نصاب نمره تعیین شده مشغول به ادامه تحصیل خواهند شد.معاون آموزش وزارت علوم از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای 'حذف یا عدم حذف کنکور' بین این وزارتخانه‌ و وزارت آموزش و پرورش و مجلس خبر داد و اعلام کرد؛ آموزش و پرورش باید بتواند حداقل آزمون‌های منظم سه سال آخر تحصیل را برای ارزیابی و غربالگری دانش‌آموزان تهیه کند تا در نهایت دیگر غربالگری واحدی به اسم کنکور در کشور نباشد.اگر آموزش و پرورش این کار را انجام دهد و مورد تایید دو وزارت خانه و مجلس باشد عملیاتی می شود و اگر انجام نشود به تبع آن عملیاتی نمی شود. ما امیدواریم آموزش و پرورش بتواند این فرآیند را آماده کند که البته سازمان سنجش و وزارت علوم با این امر هیچ مشکلی ندارند اما باید مطمئن باشیم که بهترین افراد به دانشگاه‌ها راه پیدا می‌کنند.عبدالامیر عرفی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش : امتحانات دانش آموزان شهریوری به دلیل مصادف شدن با لیالی قدر از تاریخ سوم شهریورماه آغاز می شود/ جدول تعیین زمانی امتحانات به استان ها ارسال شده است


نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۲:۴ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۴

گلزاری و حاجی باباییگلزاری روان شناس و پژو هشگر : حدود 80درصد دختران دبیرستانی دوست پسر دارند .

وزیر آموزش و پرورش :

نمی دانم چطور عده ای می توانند این آمار را ارائه کنند؟ من فکر می کنم اگر خودم این حرف را زده بودم، گناهش برای تمام عمرم، کافی بود. 70 درصد دانش آموزان دختر ما در شهرها و 30 درصد در روستا هستند. وقتی گفته می شود 80 درصد دختران، دوست پسر دارند، یعنی تمام دختران شهری و یک سوم دختران روستایی، چنین روابطی دارند. من عقلم نمی رسد چرا عده ای این حرفها را می زنند.""فکر می کنم مراجع ذی صلاح در این مورد تحقیقات خواهند کرد، ولی ما خودمان را در مقام پاسخگویی به این سخنان نمی بینیم."

نامه مجدد دکتر گلزاری :

«مایه تاسف است که مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش انگیزه‌ای برای بررسی دقیق و روشن آسیب‌ها ندارند.»ایا بهتر نیست که در واکنش به آمار اعلام شده به جای این که بگویید «ما خودمان را در مقام پاسخ‌گویی به این سخنان نمی‌بینیم» و عنوان کنید که «مراجع ذی‌صلاح در این مورد تحقیقات خواهند کرد»، چنانچه پژوهش‌هایی علمی و مستند توسط همکاران شما در پژوهشگاه‌های زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته است، به آنها استناد کنید و آمار واقعی دانش‌آموزان درگیر اعتیاد به مواد مخدر، رابطه با جنس مخالف، خودکشی، فرار، ترک تحصیل، افت درسی و دیگر ناهنجاری‌ها را اعلام کنید؟»

وزیر آموزش و پرورش در واکنش به انتشار خبری مبنی بر ارتباط 80 درصد دنش‌آموزان با جنس مخالف که بر مبنای تحقیقی که توسط "محمود گلزاری"، استاد دانشگاه انجام گرفته، گفته بود:‌ «نمی دانم چطور عده‌ای می‌توانند این آمار را ارائه کنند؟ من فکر می‌کنم اگر خودم این حرف را زده بودم، گناهش برای تمام عمرم، کافی بود. 70درصد دانش آموزان دختر ما در شهرها و 30 درصد در روستا هستند. وقتی گفته می‌شود 80 درصد دختران، دوست پسر دارند، یعنی تمام دختران شهری و یک سوم دختران روستایی، چنین روابطی دارند. من عقلم نمی‌رسد چرا عده ای این حرف‌ها را می‌زنند.»

همچنین وزیر آموزش و پرورش مسئولیت تحقیق در این زمینه‌ها را برعهده مراجع دیگر دانسته و افزوده:‌ «فکر می کنم مراجع ذی صلاح در این مورد تحقیقات خواهند کرد، ولی ما خودمان را در مقام پاسخگویی به این سخنان نمی بینیم.»

وزیر آموزش و پرورش در مورد آمار اعتیاد دانش‌آموزان نیز گفته بود: «هیچ گاه آموزش و پرورش اعتیاد دانش آموزان را تکذیب نکرده، ولی نباید این آمار را اعلام کرد.»

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در تایید علمی بودن تحقیق خود اظهار داشته‌است: «جامعه آماری اینجانب، دختران دانش‌آموز تهرانی بوده‌است که به اشتباه در خبر رسانه‌ها به همه دانش‌آموزان دختر تعمیم داده شده‌است. فردای روز انتشار خبر این نکته را به خبرگزاری برنا ارسال کردم و توضیح دادم که ارتباط با جنس مخالف که از طریق چندین مطالعه و بررسی علمی به‌دست آمده طیفی از ساده‌ترین تماس‌های تلفنی و اینترنتی تا پیشرفته‌ترین رابطه‌های جسمی را در بر می‌گیرد.»

گلزاری در پاسخ به اظهارات وزیر و در دفاع از آماری که ارائه کرده،‌ آورده‌است: «مایه تاسف است که مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش انگیزه‌ای برای بررسی دقیق و روشن آسیب‌ها و مهم‌تر از آن برنامه‌ای برای تدوین متون دوره‌های آموزشی مواجهه با مسائلی مانند اعتیاد و رابطه با جنس مخالف ندارند


نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۸:۳۵ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۴

دید گاه فرشیدی در باره تعطیلی پنجشنبه ها


محمود فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش دولت نهم است . او طی یاداشتی بری خبرا نلاین دید گاهش را در خصوص تعطیلی پنجشنبه های مدارس بیان کرده است . فرشیدی در این یاداشت مفصل دلایل مخالفت با تعطیلی پنج شنبه ها را این گون ترسیم کرده است :ا

 اول :در شرایط هجوم فرهنگی دشمن، که حتی خانه و تنهایی دانش‌آموز در برابر رایانه‌ و ماهواره به محیطی ناامن از نظر فرهنگی تبدیل شده است، تا چه رسد به خیابان‌ها و بوستان‌های شهری و .... در این شرایط چه محیطی سالم‌تر از فضای مدرسه، می‌تواند پذیرای دانش‌آموزان شود؟!حتی اگر حاصل این حضور صرفا ورزش و بازی و سرگرمی باشد آیا در موقعیت حساس و خطرناکی که همه دستگاه‌ها بخصوص نهادهای فرهنگی، ‌باید در حالت آماده باش فرهنگی برای رویارویی با دشمن باشند انتظار نمی‌رود که آموزش و پرورش برای تمامی اوقات فراغت دانش‌آموزان حتی در روزهای جمعه، طرحی ارائه کند و همکاری و امکانات لازم برای اجرای این طرح را از مسئولان ذیربط درخواست نماید؟!

دوم: پیامدهای علمی و آموزشی طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌هاست. خوشبختانه برنامه‌های یک ششم آموزشی کنونی ما به گونه‌ای است که مدرک تحصیلی و سطح علمی دانش‌آموزان ایران در کشورهای جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد اما کاهش از حجم روزهای حضور دانش‌آموزان در مدرسه، طبعا موجب افت علمی آنان خواهد شد؛ آن هم در شرایطی که کشور ما نیاز به جهش علمی دارد و بنیان این جهش در مدرسه نهاده می‌شود. اگرچه برای توجیه طرح ، بارها گفته شده است که حضور دانش آموزان ما در مدرسه بیش از سایر کشورهاست اما حتی اگر این‌گونه باشد خیزش علمی ملت ایران برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ایجاب می‌کند که این حضور پررنگ‌تر شود چه رسد به آنکه متاسفانه آمار و گزارش‌های معتبر، دقیقا خلاف این ادعا را نشان می‌دهد و ذیلا با استناد به گزارش استاندارد برتر جهانی که شورای عالی آموزش و پرورش نیز بدان استناد نموده است،‌ مواردی یادآور می‌شود:

در 9 کشور صنعتی جهان (کانادا، فرانسه، آلمان، انگلیس، ایالات متحده، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان و زلاندنو) میانگین روزهای فعال آموزشی 204 روز می باشد که در ایران طبق ضوابط قبلی 200 روز بود اما با توجه به اینکه در مصوبه اخیر هشتصد جلسه درس در طول سال و 25 جلسه برای پنج روز هفته تأیید شده است یعنی پنج جلسه در هر روز با تقسیم هشتصد جلسه در سال بر پنج جلسه در روز، روزهای فعال مدرسه 160 روز خواهد بود یعنی 20% کمتر از میانگین کشورهای فوق‌الذکر.

هشدار دهنده‌تر از روزهای فعال، ساعات حضور دانش‌آموزان است که میانگین ساعات آموزش در یک سال تحصیلی در 9 کشور فوق، برابر با 1033 ساعت می باشد اما با اجرای طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها که هشتصد جلسه 45 دقیقه‌ای را در سال پیش‌بینی کرده است، ساعات آموزشی دانش‌آموزان ما 600 ساعت خواهد شد یعنی تقریبا 40% کمتر از میانگین کشورهای صنعتی البته این رقم برای پایه‌های سوم، چهارم و پنجم ابتدایی 667 ساعت برآورد می‌شود.

حتی در ارتباط با طول یک روز آموزشی نیز میانگین کشورهای صنعتی 311 دقیقه است و با مصوبه اخیر میانگین مدارس ما برای پایه‌های اول و دوم، 225 دقیقه و برای پایه‌های سوم، چهارم و پنجم، 250 دقیقه خواهد شد.

روشن است که این میانگین زمانی معنا می‌یابد که در مورد کشورهای صنعتی در عدد 204 روز و در مورد کشور ما در عدد 160 روز ضرب شود و نکته قابل توجه آنکه باید تعطیلات به ظاهر غیر قابل پیش بینی به مناسبت بارش برف، آلودگی هوا، روزهای پایانی اسفند و نظایر آن را نیز پیش‌بینی و از 160 روز کسر کرد.با توجه به موارد نگران کننده فوق انتظار می رود نمایندگان مجلس از حقوق مسلم موکلین کودک و نوجوان خویش نیز غفلت نورزند و برای دویست روز بیکاری دانش‌آموزان علاوه بر اوقات فراغت‌شان، تدبیری بیندیشند. اگر آموزش و پرورش توان برنامه‌ریزی برای دویست روز از اوقات میلیون‌ها دانش آموز را ندارد، آیا باید وزارتخانه‌ای دیگر تاسیس کرد تا این سرمایه‌های عظیم عمر را پوشش دهد؟!

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۸:۱۹ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۴

وضعیت معلمان حق التدریس

و وضعیت استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی همچنان سوژه مناسبس برای روزنامه ها وسایت های خبری است . حاجی بابایی می گوید :یکی از مشکلات این است که به هر کسی عنوان حق التدریس می دهند. ما اصلا حق التدریسی که اعتراض داشته باشد، نداریم.  وضعیت همه حق التدریس ها و آموزشیاران نهضت سواد آموزی هم مشخص است. تعدادی از این افراد به صورت شرکت خدمانی بودند که در آزمون شرکت کردند و شرط قبولی در این آزمون از نمره بیست، 12 بود یعنی از 100 نمره کسی 60 نمره کسب کند، قبول می شود اما دیدیم که تعداد کمتری قبول شدند این را به 10 تبدیل کردیم.

حاجی بابایی افزود: به طور طبیعی افرادی که زیر 10 نمره گرفتند، پذیرفته نشدند. معترضان هم بیشتر کسانی هستند که زیر 10 نمره گرفتند یا از 140 سوال کمتر از 70 سوال جواب دادند یا از 20 کمتر از 10 کسب کردند. فردی که 69 سوال را جواب داده باشد، 50 درصد نمره را بدست نیاورده و به طور طبیعی پذیرفته نشده است.

وی خاطر نشان کرد: البته تلاش و کوشش این افراد قابل تقدیر است اما باید قانون رعایت شود. این آزمون استخدامی تکلیفی بود که انجام پذیرفت. ما برای افرادی که قبول نشدند، ناراحت هستیم اما واقعا چاره ای هم جزء این دیگر نداریم و اگر راهی وجود داشته باشد،آمادگی لازم را برای کمک داریم.حمیدرضا حاجی بابایی گفت: کتاب های درسی در راستای ایجاد خلاقیت، نوآوری، تفکر، اندیشه دانش آموزان تغییر می یابد.


 

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۲:۱۶ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۲

قیمت خودرو برای خارجی ها

صادرات خودرو در تیرماه 90

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۶:۲۳ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۲۲

دستور العمل پیش دبستانی

از سوي معاونت آموزش ابتدايي دستورالعمل اجرايي دوره پيش‌دبستاني به ادارات كل آموزش و پرورش استان‌ها و مناطق كشور ابلاغ شد.

 براساس اين دستورالعمل، شيوه‌هاي تشكيل دوره‌ پيش‌دبستاني به دو صورت دولتي با مشاركت مردم و غيردولتي براساس قوانين مربوط به دو صورت مستقل و ضميمه از لحاظ فضاي آموزشي تقسيم مي‌شود.

 تاسيس مراكز غيردولتي و مستقل با درخواست اشخاص حقيقي و يا حقوقي واجد شرايط و اخذ مجوز تاسيس و راه‌اندازي پيش‌دبستاني از شوراي نظارت استان انجام مي‌گيرد و تشكيل مراكز ضميمه نيز با درخواست مدير مركز به منظور صدور مجوز براي انجام فعاليت صورت مي‌پذيرد.

گفتني است، تاسيس و راه‌اندازي كليه مراكز پيش‌دبستاني قبل از كسب مجوز از وزارت آموزش و پرورش ممنوع مي‌باشد.

بر حسب اعلام اين دستورالعمل از تاريخ ابلاغ آن تمامي بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و تفاهم‌نامه‌ها (به جز تفاهم‌نامه با بهزيستي) ملغي مي‌باشد و تمامي مراكز پيش‌دبستاني مشمول مفاد آن خواهند بود.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۶:۱۸ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۹

وزیر گفت :

حمید رضا حاجی بابایی :

سعی ما بر این است که در نوبت بعد از ظهر مدارس دانش آموزی نداشته باشیم بدون اینکه مشکلی در خصوص افزایش تراکم در کلاسهای درس فراهم شود.

 تمام تلاش خود را در سراسر کشور بکار گرفته ایم تا به منظور کاهش دغدغه های خانواده ها مدارس دخترانه تنها در نوبت صبح فعالیت کنند.

تعطیلی مدارس در روزهای پنجشنبه نیاز به قانون و یا لایحه ای ندارد مگر تا کنون برای مشخص کردن زمان فعالیت‌ مدارس و دانشگاهها قانونی داشته ایم که در چه روزی درس بدهند و یا در چه روزی تعطیل باشند.

اینکه مدارس بخواهند چه روزی درس بدهند و چه روزی تعطیل باشند از اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش است که در این شورا 8 وزیر عضو هستند و مورد تایید مجلس شورای اسلامی نیز هست. همچنین در قانون مدیریت خدمات کشوری آمده که جز دانشگاهها و مدارس روز کاری باید 6 روز باشد بنابراین برای تعطیلی مدارس و دانشگاهها نیازی به تصویب قانون نیست.

 اگر اعتیاد دانش آموزی مشخص شود برای درمان و رفع مشکل بلافاصله به مراکز ذیربط فرستاده می شود

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۱:۵۶ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۸

ارواح سر گردان در سریال های سیما

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۰:۲۲ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۷

دانش اموزان سوخته بعد از 5 سال دیه نگرفته اند !!

رسانه ها میگویند بعد از 5سال این بچه ها دیه خودرا نگرفته اند . هر چند آموزش و پرورش در حد توان کمک هایی را به این بچه ها داشته است . اما اقای وزیر لطفا دستور دهید  دیه این بچه ها پرداخت شود .

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲:۸ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۷

آموزش و پرورش و انتظار معجزهرسول پاپایی/ روزنامه اعتماد / یکشنبه/16مردد


معلمان غيرمتخصص، تابستان براي معلمان با همه تعطيلاتش فصل نقل وانتقال هاي درون شهري و منطقه يي و تغيير مدارس و حتي گاه تغيير مقطع هم هست. چند سالي است كه عبارت هايي مانند «معلم مازاد»، «كمبود معلم» و «كسري ساعت تدريس» در حوزه آموزش و پرورش پركاربرد شده اند: واژه هايي كه علاوه بر اينكه محل اظهارنظر هاي مختلف شده اند، حكايت از نابساماني در بحث ساماندهي نيرو در اين وزارتخانه عريض و طويل هم دارد. سال گذشته در آستانه بازگشايي مدارس در ماه پاييزي مهر اعلام بخشنامه به كار گيري معلمان متوسطه و راهنمايي در مقطع ابتدايي، حاشيه ها و جنجال هايي را در مدارس ايجاد كرد و موجي از سردرگمي و نارضايتي و بلاتكليفي در ميان معلمان و مديران ايجاد كرد كه با تغيير موضع و كوتاه آمدن مسوولان تا حد زيادي از مشكلات آن كاسته شد.
    آن روز و در مخالفت با بازگشت معلم هايي كه هيچ آشنايي با ظرافت ها و مهارت هاي تدريس در دوره ابتدايي نداشتند، گفته شد كه نداشتن صلاحيت و تجربه تدريس در اين مقطع و حضور اجباري و بي انگيزه يك معلم، موجب پايين آمدن كيفيت آموزش و تدريس و متضرر شدن دانش آموزان مي شود، و اضافه شد كه حضور معلم غيرمتخصص در كلاس درس موجب اصطكاك بين اوليا و معلمان در طول سال تحصيلي مي شود. آنچه امروز و در فصل ساماندهي معلمان براي مهري جديد همچنان به چشم مي خورد و موجب دلسردي و بي علاقگي معلم به كارش مي شود بحث اجبار برخي معلمان و بويژه نيرو هاي جديد الاستخدام حق التدريس به تدريس در رشته ها و مقاطعي است كه هيچ گونه تخصص و مهارتي در آن ندارند.
    روانه كردن معلمان غيرمتخصص به كلاس هاي درس، حتي اگر از سر ناچاري باشد نشان مي دهد كه با وجود همه تلاش هاي آشكار و پنهان و بهره گيري از سيستم هاي نوين، ساز و كار پرسنلي آموزش و پرورش همچنان آشفته است و كماكان نه وزير و نه مديركل امور اداري و نه كس ديگري تعداد دقيق كاركنان اين وزارت را نمي داند و برنامه ريزان به صورت دقيق تخصص و رشته هاي مورد نياز كلاس هاي درس و مدارس را نمي شناسند تا بر اساس آن معلم ها را هم سازماندهي كنند و ساماندهي معلم ها همچنان در غياب يك نيازسنجي دقيق ملي صورت مي گيرد و همچنان براي تخصصي شدن كار معلم و مدير و نيرو هاي اجرايي بايد منتظر معجزه ماند. آشفتگي در ساماندهي معلمان و نيرو هاي فراوان غيرمتخصص به باور بسياري از كارشناسان ناشي از استخدام هاي زياد و بدون نيازسنجي بوده است: امري كه از نگاه نمايندگان مجلس هم پنهان نمانده است. نماينده مردم ورامين در مجلس با انتقاد از نحوه استخدام هاي آموزش و پرورش، تصريح مي كند: «در حالي كه فارغ التحصيلان تربيت معلمي در بلاتكليفي و سرگرداني به سر مي برند اما آموزش و پرورش ؟هزار نيروي غيرمتخصص استخدام مي كند.» او ادامه داده كه «متاسفانه آموزش و پرورش امسال بدون توجه به فارغ التحصيلان دانشگاه تربيت معلم ؟هزار معلم غيرمتخصص استخدام كرده است كه هيچ تحصيلات مرتبطي با رشته فعال در آن ندارند.» وزير محترم آموزش و پرورش پيش از اين به درستي از واژه «معلم مازاد» به عنوان يك واژه «تلخ» و «معلم شكن» ياد كرده بود. تعبير درستي كه در تكميل آن بايد اضافه كرد واژه «معلم فاقد تخصص و مهارت» هم آموزش و پرورش شكن هم «معلم شكن» است و بايد در اين روز هاي داغ ساماندهي به همه مديران مناطق توصيه كرد كه در تامين نيرو هاي مورد نياز مدارس مهارت و تخصص و ارتباط رشته تحصيلي با تدريس مورد لحاظ و توجه قرار گيرد تا در مهر جديد بچه ها دل هاي تشنه دانش خود را به روي معلماني با انگيزه بالاو راضي از معلم بودن خود بگشايند.
نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۰:۲۸ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۴

جنگ های مسلحانه و آموزش و پرورش جهانی

 گزیده هایی از اخرین گزارش یونسکو در خصوص تاثیرات جنگ ها بر آموزش و پرورش جهانی

در فاصله سال 2009تا2010 بر اثر جنگ  های مسلحانه دولت یمن با گرو های مسلح بیش از 220 مدرسه به طور کامل ویران شده  یا به طور کامل غارت گردیده است .

یکی از اثرات منفی و خشونت بار جنگها بر روی کودکان دانش اموز تجاوزان جنسی بوده است بگونه ای که 13درصد تجاوزت صورت گرفته در جنگ های کنگو به کودکان زیر ده سال بوده است .

جنگ  های مسلحانه مو جب شده تا دولتهای فقیر میزان سرمایه گزاری جهت خرید تسلیحات نظمی را افزایش و هزینه آموزش وپرورش خودرا کاهش دهند .

21 کشور در حال توسعه میزان سرمایه گزاریشان برای خرید تسلیحات نظامی بیش از سرمایه گزاریشان در بخش آموزش و پرورش بوده است . یونسکو می گوید :

 اگر این کشور ها فقط 10 درصد هزینه نظامی خودرا کاهش بدهند   900000  می توانند تحت تعلیمات آموزش و پرورش قرار بگیر ند .

28 میلیون کودک بازمانده از تحصیل در کشور های جنگ زده هستند که 42 درصد کل کودکان باز مانده از تحصیل را شامل می شوند

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۳:۵۷ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۴

آیا فروسی پور دقیقه ای 100000تومان می گیرد ؟!نود یک برنامه ورزشی است . این برنامه ورزشی با صراحت لهجه و نقد گزنده به زبان مردم   خیلی نزدیک است .

صدا وسیما با انالیز نود از ذائقه مردم به خوبی خبر دار شده و می داند که مردم به نود های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی اگر مجری صریح الهجه مثل فردوسی پور داشته باشند علاقه نشان خواهند داد .

 حمایت مردمی موجب شده تا کنون فشار های سیاسیون  بر نود نتواند ان را از میدان به در کنند. در اخرین انتقاد ها رجا نیوز به لباس مشکی عادل در سوگ حجازی در شب میلاد انتقاد های تندی را مطرح کرده بود .

دیروز هم جهان نیوز  و وطن نیوز از سایت ها و روزنامه های اصول گرا موج جدیدی را علیه نود راه انداخته و  نود و عادل را به  بازار گرمی و ولنگاری و  حمله به هرکس و هر چیز و عدم پسخگویی  و حقوق میلیاردی، زرد بودن ، رعایت نکردن حریم خصوصی افراد ، دیکتاتوری متهم کرده ند.

  انها نوشته اند :فردوسی پور برنامه قبلی نود را باد قیقه ای 60000تومان اجرا کرده است و برای برنامه جدیدش دقیقه ای 100000تومان در خواست کرده است .

به نظر می رسد این بار نود باید توان  تحمل حملاتی بیش ز انتقاد ها را داشته باشد . متن کامل این یاداشت جهان نیوز را در ادامه مطلب بخوانید .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۲:۱۸ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۴

سر گذشت


سرگذشت دل من
زندگي نامه انسان است
كه لبش دوخته اند
زنده اش سوخته اند
وبه دارش زده اند .

(( هوشنگ ابتهاج ))

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۱:۳۹ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۴

سالمرگ حسین پناهیاز آجیل سفره عید

چند پسته لال مانده است
آنها که لب گشودند؛ خورده شدند
آنها که لال مانده اند؛ می شکنند
دندانساز راست می گفت:
پسته لال؛ سکوت دندان شکن است !

من تعجب می کنم
چطور روز روشن
دو ئیدروژن
با یک اکسیژن؛ ترکیب می شوند
و آب از آب تکان نمی خورد!

بهزیستی نوشته بود:
شیر مادر، مهر مادر، جانشین ندارد
شیر مادر نخورده، مهر مادر پرداخت شد
پدر یک گاو خرید
و من بزرگ شدم
اما هیچ کس حقیقت مرا نشناخت
جز معلم عزیز ریاضی ام
که همیشه میگفت:
گوساله، بتمرگ!

با اجازه محیط زیست
دریا، دریا دکل می‌کاریم
ماهی‌ها به جهنم!
کندوها پر از قیر شده‌اند
زنبورهای کارگر به عسلویه رفته‌اند
تا پشت بام ملکه را آسفالت کنند
چه سعادتی!
داریوش به پارس می‌نازید
ما به پارس جنوبی!

رخش، گاری کشی می کند
رستم، کنار پیاده رو سیگار می فروشد
سهراب، ته جوب به خود پیچید
گردآفرید، از خانه زده بیرون
مردان خیابانی برای تهمینه بوق می زنند
ابوالقاسم برای شبکه سه، سریال جنگی می سازد

چه مهمانان بی دردسری هستند مردگان
نه به دستی ظرفی را چرک میکنند
نه به حرفی دلی را آلوده
تنها به شمعی قانعند
و اندکی سکوت...

وای...
موریانه ها به آخر شاهنامه رسیده اند!
صفر را بستند
تا ما به بیرون زنگ نزنیم
از شما چه پنهان
ما از درون زنگ زدیم!

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۱:۳۵ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۴

28میلیون کودک دور از مدرسه

گز یده هایی از آخرین گزارش یونسکو در خصوص وضعیت آموزش وپرورش در جهان :

*جنگ های مسلحانه 28میلیون کودک را از تحصیل باز داشته است .

*در فاصله سال های 199تا 2008 بیش از 35 کشور در گیر جنگ هی مسلحنه شده اند که در ان مدارس معلمان و دانش اموزان اهداف شروع جنگی بوده اند .

*در افغانستان به تنهایی در سال 2008بیش از 347 حمله مسلحانه و در سال 2009 بیش از 613 حمله به مدارس صورت گرفته است .

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱:۰ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۳

خلاقیت با تخته سیاه

Creative Yearbook Photos

خلاقیتهای دبیرستانی که توسط یک استودیوی عکس روسی بنام  Slon طراحی گردیده است.

جهت مشاهده این تصاویر جالب که از نقاشی بر روی تخته سیاه بوسیله گچ و دانش آموزان یک دبیرستان تشکیل شده،بر روی دکمه ادامه مطلب کلیک بفرماییدادامه مطلب
نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۲:۴۴ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۳

صدور "گواهينامه آموزشي نوع دوم " براي بهره‌مندي از امتيازات يك مدرك تحصيلي بالاتر

  اسدي گرمارودي رئيس مركز برنامه‌ريزي و آموزش نيروي انساني وزارت آموزش   :

    با اشاره به پيگيري اجراي ابلاغيه رياست جمهوري مبني بر صدور «گواهينامه آموزشي نوع دوم» براي كاركنان دولت ادامه داد: اين مسئله يكي از مهمترين سياست‌هاي ما در سال جاري است كه بر اين اساس:

اگر فرهنگيان «ديپلمه» 1200 ساعت آموزش ضمن خدمت را با موفقيت بگذرانند، از امتياز يك مدرك تحصيلي بالاتر برخوردار خواهند شد.

  فرهنگيان داراي مدرك «كارداني» با گذراندن 1000 ساعت آموزش و فرهنگيان داراي «كارشناسي» و «كارشناسي ارشد» نيز با 800 ساعت آموزش، از امتيازات يك مدرك تحصيلي بالاتر برخوردار خواهند شد.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۰:۴۳ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۲

مدرسه ای که 19 نخست وزیر به انگلیس داد
کالج ایتون نام مدرسه ای منحصربفرد در میان مدارس جهان است . این مدرسه در انگلستان قراردارد وبیش از شش قرن قدمت دارد . این مدرسه در سال 1440میلادی در زمان سلطنت هنری ششم و به دستور او برای تحصیل رایگان 70 دانش اموز 7ساله ایجاد شده است . هزینه تحصیل در این مدرسه حداقل سالانه 30000پوند است که هزینه ی اموزش موسیقی و ورزش و لباس های فرم مدرسه هم به ان افزوده می شود.  این مدرسه تا کنون 19 نخست وزیر به انگلستان تحویل داده است که اخرین انها دیوید کامرون است . بسیاری از شاهزادگان از جمله ویلیام و هری فرزندان پرنس چارلز در این مدرسه تحصیل کرده اند .  سخت گیری های  مدرسه ای وسطح اموزش بالای ان موجب شده تا همه ی دانش اموزان در بهترین رشته ها وبهترین دانشگاه ها پذیرفته شوند و یک سوم انان در دانشگاه اکسفورد یا کمبریج مشغول تحصیل شوند .

ترجمه آقا اجازه

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۲:۱۲ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۱

الهی قمشه ای وgirl friend

دکتر الهی‌قمشه‌ای اولین girl friend خود را معرفی کرد.

  دکتر الهی قمشه ای چهره ای دوست داشتنی برای همه است . تسلط کفی و کامل به ایات و اشعار و قصه ها و ادبیات ایران سخنان او را شیرین و اثر گذار کرده است . قمشه ای به خبر انلاین گفته :  مپدر با صدای خوشی که داشت برای اهل خانه قرآن را تلاوت می کرد و من خاطرم است بر اثر شنیدن آن صدای شیرین و زیبا بارها به گریه می افتادم. انس ما با قرآن تنها از این طریق نبود بلکه مادر نیز برای ما داستان های مقدس از افرادی که دارای شان و جایگاه معنوی بالایی بودند تعریف می کرد و بارها بارها داستانهای مثنوی را برای ما می خواند.»

دوستان زیادی از من این سوال را دارند که چقدر در گذشته مطالعه کردم و من در پاسخ به آنها گفته و اکنون نیز می گویم که من زیاد مطالعه نمی کردم بلکه بیشتر گوش می دادم. منزل ما محلی برای برگزاری انواع و اقسام محافل ادبی و مذهبی بود و به این واسطه اساتید برزگی چون دکتر معین به منزل ما رفت و آمد داشتند و طبیعتا مباحثه و قیل و قال در این خانه زیاد بود و من و سایر اهالی خانواده از این مطالب و حرفایی که در این بحث ها گفته می شد استفاده می کردیم و به این ترتیب بود که مطالب زیادی را نیز از حفظ شدیم.

وی از کتاب «1،2،3 بی نهایت» به عنوان اولین girl friend خود یاد کرد و گفت: «جز کتاب «1،2،3 بی نهایت» کتابهای «از جهان های دور و مثنوی الاطفال» اولین دوستان من بودند و با مطالعه آنها بود که این اندیشه در من شکل گرفت که می توانم فعالیتی را برای آشنایی جوانان با جهان و هستی انجام دهم .چون امروز بسیاری از کتاب‌ها طولانی است و جوان نیز فرصت و زمان چندانی به واسطه مشغله های گوناگون برای مطالعه کتاب ندارد از همین رو بود که تصمیم گرفتم کتب فاخری چون قرآن و مثنوی را به زبان ساده تری متناسب با نیاز امروز به نگارش درآورم.»

به گفته الهی قمشه ای، «365 روز سال یعنی تک تک روزهایی که در یک سال طی می کنیم برای ما هدیه ای از طرف خداوند است از همین رو سعی کردم در این کتاب مطالب مهمی که برای تک تک روزهای سال مفید است را با زبانی ساده بیان کنم. در این کتاب به دو نکته تاکید شده اول اینکه من به عنوان انسان وجود دارد و دارای ارزش های بالایی است و دوم اینکه بزرگترین شیرینی زندگی این است که انسان هرگز نمی میرد و مرگ پایانی بر زندگی انسان نیست.»


365 روز با قرآن

 کتاب «365 روز در صحبت قرآن» در 1050 صفحه با قیمت 18500 تومان از سوی انتشارات سخن منتشر شد. این کتاب چهارمین کتاب از مجموعه جوانان و فرهنگ جهانی است که در ادامه کتاب های «365 روز با سعدی»، «365 روز با مولانا» و «365 روز با ادبیات انگلیس» به زیور طبع آراسته شده است. در این کتاب 365 قطعه کوتاه و بلند از کتاب وحی برای آشنایی جوانان با تعلیمات جهانی قرآن انتخاب شده و به زبانی ساده و البته با بهره‌گیری از تفسیرهای عرفانی و نیز اشعار بزرگان ادب و عرفان توضیح داده شده است.

هموطنان تهرانی برای تهیه این کتاب‌‌ کافیست با شماره 88453188 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۱:۱۳ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۱

لباس معلم

جهانگیر شهبازی یار شاطر بهمن بیگی در رشد اموزش و پرورش در ببن عشایر بوده . بهمن بیگی درباره او گفته :بدون شهبازی پیشرفت آموزش عشایر به این راحتی نبود!

شهبازی می گوید :

"سال اول تاسیس دبیرستان شبانه روزی عشایری یا همان چهل نفری بود. من تازه به شیراز آمده بودم و آشنایی زیادی نداشتم. دبیرستان دبیر ریاضی نداشت. آقای بهمن بیگی از آقای نظامی رییس دبیرستان خواست به دنبال دبیر ریاضی باشد. نظامی با تلاش فراوان دبیر ریاضی پیدا کرد و درس ریاضی شروع شد. روزی بهمن بیگی از من خواست به اتفاق سر کلاس درس دبیر ریاضی برویم. بهمن بيگي تا آخر کلاس شاهد و ناظر جریانات کلاس بود.

در پايان کلاس به دفتر دبیرستان بر گشتیم. بهمن بیگی از نظامی بابت تلاش برای آوردن معلم ریاضی تشکرکرد. اما گفت: هدیه ارزشمندی به دبیر محترم ریاضی بدهید و اعلام کنید از فردا نیازی به حضورش نیست.!

نظامی با کمال ناباوری گفت: من با تلاش زياد ایشان را پیدا کرده ام. دانش آموزان هم راضی هستند. بهمن بیگی گفت: از تلاش شما تشکر می کنم. اما این دبیر محترم نه لباس مرتب می پوشد و نه بیان خوبی دارد. با احترام عذرش را بخواهید. !! "

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۴:۱۷ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۱

حاشیه اولین برنامه ویژه افطار سیما

http://www.khabaronline.ir/news-165583.aspx

اولین افطار رمضانی باز هم بدون ربنای مشهور شجریان اغاز شد . خبر انلاین نوشته : حسام‌الدین سراج که امشب میهمان برنامه زنده "شهر باران" شبکه یک سیما بود، در ستایش از استاد خود، محمدرضا شجریان گفت:"استاد شجریان نه تنها استاد آواز و موسیقی که استاد همه هنرها و هنرمندان است. کلاس های استاد شجریان فقط برای ما کلاس آواز نبود بلکه کلاس اخلاق بود" .با اینکه مجری برنامه در میان صحبت‌های او پرید و سریعا بحث رابطه معماری و موسیقی را پیش کشید، سراج بار دیگر بحث را به حالت اول برگرداند و از مجری درخواست کرد تا ادامه صحبتش درباره اساتید را دنبال کند.این صحبت‌ها درباره محمدرضا شجریان در حالی به صورت زنده از برنامه قبل از افطار تلویزیون پخش شد که دقایقی بعد از آن  "ربنا" با صدای خواننده‌ای ناشناس پخش شد.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۰:۹ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۰

معرفی کتاب

"رادیو معلم  "  تعجب نکنید این عنوان کتابی است  که علیرضا توحیدی معلم خوش ذوق  از وب نوشته هایش به زیور طبع اراسته است . نویسنده کتاب در معرفی کتابش هم دست از روحیه طنز گونه اش برنداشته و می گوید :

واینک ای ملت فرزانه و ای مسئولان دردانه ،  اگر در آسمان اندیشه ی شما پرنده ای برای  آب کردن این کتاب آب می خورد به این سمت کیشش کنید.  تا صید شود.

شما هم اگر پرنده دلتان هوس خواندن این کتاب را کرد به این ادرس بروید .

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۲:۳۳ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۰

20 کتاب ماندگار کود کان و نو جوانان

ادبیات کودک و نوجوان هنگامی پدید آمد که بزرگسالان متوجه شدند کودکان و نوجوانان به سبب گنجایش‌های شناختی و ویژگی‌های رشدی خود آمادگی پذیرش متن‌های سنگین را ندارند و به متن‌هایی نیاز دارند که پاسخگوی دوره‌ی رشد آن‌ها باشد. کودکان خردسال به متن‌هایی آهنگین و کوتاه مانند لالایی‌ها و ترانه - متل‌ها و ترانه‌های آهنگین واکنش بیشتری نشان می‌دهند. هرچه گروه سنی مخاطبان بالاتر برود، آن ها کم کم می‌توانند داستان‌هایی را با واژگان بیشتر پذیرا باشند. ویژگی دیگر ادبیات کودک و نوجوان در این است که با سطح سواد کودکان پیوند دارد. کودک نوآموز تنها می‌تواند متن‌های ساده را بخواند و بفهمد. هرچه سواد او بیشتر می‌شود، متن‌هایی با دایره‌ی واژگانی بیشتر را درک می‌کند. کودکانی که به مرز نوجوانی و پس از آن می‌رسند می‌توانند رمان‌های متناسب با نیازهای خود را داشته باشند. امروزه این رمان ها بیشتر در قالب فانتزی‌ها یا داستان های علمی و تخیلی منتشر می‌شود. البته داستان‌های واقعگرا که بازتاب دهنده احساسات و درگیری‌های زیستی و اجتماعی نوجوانان مانند موضوع جدایی پدر و مادر یا مرگ نزدیکان و بیماری‌ها و عشق‌های دوره نوجوانی است به فراوانی در این حوزه منتشر می‌شود.
روزنامه تلگراف چاپ انگلیس چندی پیش فهرست 20 کتاب ماندگار ادبیات کودک را منتشر کرد که در ادامه «این لیست» را مشاهده می‌کنید.


باد در بید / کنت گراهام

4821_orig.jpg
از موقع ظهور این داستان "دوستی و رشد اخلاق" در بیش از 100 نسخه منتشر شده است و سالیانه صدها هزار بار از سوی خانواده‌ها برای کودکان خود خریداری شده است. نثر جذاب و روان گراهام داستان سه نوجوان به نامهای مول، رتی و باجر را دنبال می‌کند که بیشتر زندگی خود را به گردش‌های ماجراجویانه اختصاص داده‌اند و باقی اوقات خود را در قایقشان سپری می‌کنند. تا اینکه این 3نفر تصمیم می‌گیرند به وزغی در سفرهای پرخطر خود کمک کنند و در ماجراهای مختلفی بعد از فرار از زندان و شرکت در مسابقات اتومبیل رانی برای هدف اصلی خود در بازپس گرفتن عمارت وزغ تلاش کنند...

 ادامه مطلب
نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۷:۳۱ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۰

معلم نوشت ها 3:

در بخشی از یاداشت محمدتقی فلاحی در صفحه جامعه روزنامه شرق  یکشنبه 9مرداد 90  آمده :

زخم هایی  که عمیق می شوند !

به دنبال اين هستيم كه زخم‌هاي موجود بر بدنه اين وزارتخانه را ترميم كنيم... . هدف آن است كه آموزش و پرورش بتواند به جايگاه اصلي و واقعي خود برسد.»

جمله‌هاي بالا بخشي از سخنان وزير آموزش و پرورش در مصاحبه با روزنامه «شرق» (چهارشنبه 5 مرداد1390) است. به عنوان يك معلم و دست‌اندركار تعليم و تربيت، لازم مي‌دانم نكاتي را يادآور شوم. بدون ترديد زخم‌هاي كهنه و عميقي بر پيكره نظام آموزشي كشور از گذشته تاكنون وجود داشته و دارد كه زدودن و حتي ترميم آنها، نياز به عزم ملي، زمان، برنامه‌ريزي دقيق، مديريت قوي، مشاركت موثر دست‌اندركاران و... دارد.

  براي كشوري با شرايط جغرافيايي و تنوع قومي مانند ايران، تمركزگرايي يكي از ناكارآمدترين شيوه‌هاي مديريتي است. بدون ترديد تمركز شديد اداري و بي‌توجهي به تفاوت شرايط فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مناطق مختلف كشور، يكي از عميق‌ترين زخم‌هايي است كه پيكر آموزش و پرورش ما را مي‌آزارد. هرچند دولت و وزير كنوني به وجود آورنده اين شيوه مديريتي نيستند، اما قطعا در تشديد آن نقش داشته‌اند. حفظ ساختار و شيوه مديريت سنتي در اداره امور، نگاه يكسويه و از بالا به پايين، ارسال بخشنامه‌هاي واحد به سراسر كشور به‌عنوان الگوي چاره‌ساز و لازم‌الاجرا، سلب اختيار از مديران مدارس و مديران رده‌هاي مياني تا بالا، دخالت ندادن معلمان در برنامه‌ريزي، اجرا و ارزيابي برنامه‌هاي آموزشي در سطوح مختلف، لغو طرح‌هايي نظير مديريت انتخابي مدارس و مناطق و... همه و همه بخشي از اقداماتي است كه در دولت‌هاي نهم و دهم صرف‌نظر از اينكه چه كسي وزير بوده است، اجرا شده كه تماما در راستاي تمركزگرايي بيشتر هستند. نتيجه آن نيز به صورت جاذبه نداشتن مديريت در نظام آموزش و پرورش، مرگ ابتكار و نوآوري در اداره امور، بي‌انگيزگي معلمان براي مشاركت در رفع مشكلات اخلاقي و آموزشي دانش‌آموزان در مدرسه و... خود را نمايان كرده است. ..........

در نظام آموزشي ما مباني نظري روشني ندارد. به عبارت ديگر هنوز به طور دقيق نمي‌دانيم از آموزش و پرورش چه مي‌خواهيم و چگونه مي‌خواهيم به آن دست يابيم. به عنوان مثال آيا هدف ما آن گونه كه قانون اهداف و وظايف وزارت آموزش و پرورش (مصوب1366) در ماده يك مي‌گويد «تقويت و تحكيم مباني اعتقادي و معنوي دانش‌آموزان» است يا در ماده دو بند 2 «پرورش دانش‌آموزان براساس ارزش‌هاي اسلامي » است؟ آيا مي‌خواهيم دانش‌آموزان در پايان دوره تحصيلات متوسطه، سربازاني گوش به فرمان در راستاي اهداف دولت باشند؟ آيا مي‌خواهيم از آنها نيروي كار ماهر و نيمه ماهر براي بخش‌هاي مختلف اقتصادي كشور بسازيم؟ مي‌توان پاسخ داد كه اينها، تناقضي با يكديگر ندارند و دستيابي به هركدام نفي موارد ديگر را نمي‌كند، اما اين را هم بايد در نظر گرفت كه دسترسي به هركدام راهكار، ابزار و اولويت‌هاي خود را مي‌طلبد. در حال حاضر، ما همه را مي‌خواهيم و هيچ يك را به دست نمي‌آوريم. نگاهي به ميزان مهارت ديپلمه‌هايي كه مي‌خواهند وارد بازار كار شوند، همچنين به صفحه حوادث روزنامه‌ها و آمار روزافزون آسيب‌هاي اجتماعي، درجه موفقيت نظام آموزشي در دستيابي به اهداف كلي و آرماني خود را نمايان مي‌كند. وزارت آموزش و پرورش در دوران مديريت حاج‌بابايي چه اقداماتي را جهت تبيين بيشتر و رفتاري كردن هدف‌هاي كلي فوق آغاز كرده است؟

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۳:۲۴ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۱۰

معلم نوشت ها 5

نقدی بر سخنان حداد عادل

 شیرزاد عبدالهی در روزنامه آرمان – یکشنبه 9 مرداد 90 - نقدی بر سخنان حداد عادل در جمع روسای اموزش و پرورش نوشته است . غلامعلی حداد عادل عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اجلاس رؤساي آموزش و پرورش گفته بود: « در جلسه شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که تأمين و تربيت معلم در اختيار آموزش و پرورش باشد همان‌گونه كه اختيار تربيت پزشك به دست وزارت بهداشت است ».

در بخشهایی از نوشته ی آقای عبدالهی آمده است :

بسیاری از مسئولان مانند آقای حداد عادل در قضیه تربیت معلم از مقدمات صحیحی مانند:  همه سعادت ها و شقاوت ها از آموزش و پرورش یک کشور است...آموزش و پرورش باید بهترین نیروها را جذب کند.... افرادی که معلم می شوند برای معلمی تربیت شوند.... معلمی کاری پر اهمیت است و نیاز به آموزش های تخصصی دارد...نتیجه غلط می گیرند می گویند : « کار تربیت معلم باید به آموزش و پرورش سپرده شود».

اینکه معلم قبل از استخدام  آموزش های تخصصی را در دانشگاه بگذراند و  علاوه بر تخصص در رشته درسی خود ، روانشناسی و علوم تربیتی بیاموزد تا در کار خود خبره شود عقلا و منطقا پذیرفتنی است. اما مساله این است که کار تربیت معلم را کدام دستگاه بهتر انجام می دهد؟وظیفه ذاتی آموزش و پرورش تعلیم و تربیت کودکان از 6 سالگی تا 18 سالگی است. تحصیلات بالاتر از دیپلم به وزارت آموزش و پرورش مربوط نیست.

 آقای حداد عادل گفته: « مراكز تربيت معلم در حكم ماشيني بوده‌اند كه دو راننده شامل وزارتخانه‌هاي علوم و آموزش و پرورش داشته است». پرسش از آقای حداد این است که چرا فرمان را به دست راننده ای می دهید که گواهینامه ندارد و راننده ای را که گواهینامه تخصصی دارد از پشت فرمان بر می دارید؟  آیا واقعا آموزش و پرورش با این همه گرفتاری ، توان علمی و مدیریتی و مالی تاسیس و اداره دانشگاه های  تربیت معلم آن هم از نوع بهترین و مطابق استانداردش  را دارد؟ اگر منطق آقای حداد را بپذیریم باید به دستگاه های دیگر هم  اجازه دهیم نیروی مورد نیاز شان را در دانشگاه های وابسته به خود تربیت کنند و وزارت علوم را منحل اعلام  کنیم ! مثلا وزارت خارجه خودش دیپلمات تربیت کند.

این منطق غلطی است که بگوییم چون آموزش و پرورش به معلم خوب نیاز دارد ، پس خودش باید معلم تربیت کند . در ادامه می توانیم بگوییم که چون آموزش و پرورش به ساختمان خوب برای مدرسه نیاز دارد،  وارد حوزه ساخت و ساز شود و یا چون به تجهیزات کمک آموزشی نیازمند است پس کارخانه تاسیس کند و.... در جامعه پیشرفته امروزی که بر تقسیم کار و تخصصی بودن امور استوار است ، چنین تفکری با شکست مواجه می شود.

کما اینکه آموزش و پرورش در هر سه حوزه گفته شده یعنی تربیت معلم ، ساخت مدرسه و صنایع آموزشی وارد شده و نتیجه در هر سه بخش نا امید کننده بوده است.

کسانی که سابقه موفقیت آمیز آموزش و پرورش در تربیت معلم را دلیلی بر واگذاری تربیت معلم به وزارت آموزش و پرورش می دانند به این نکنه توجه کنند که... دوران درخشان تربیت معلم مربوط به قبل از تفکیک دو وزارتخانه است... اعضای شورا قبل از تصمیم گیری،  باید در این نکته تامل می کردند که چرا پروژه های تاسیس  دانشگاه پیامبر اعظم(ص)  و دانشگاه فرهنگیان در نیمه راه شکست خوردند؟ خوب بود قبل از تصمیم گیری،  گزارش مستقلی از وضعیت حدود 130 مرکز تربیت معلم بحران زده آموزش و پرورش  تهیه می شد، تا اعضای شورا با کیفیت کار  و استانداردهای آموزشی و درد دل دانشجویان  این مراکز آشنا شوند.

به فرض اینکه بپذیریم آموزش و پرورش باید وارد حوزه آموزش عالی شود ، چرا همزمان در آموزش و پرورش تصمیم های متضادی گرفته می شود؟ نمایندگان مجلس چند ماه پیش مصوبه ای در مورد انتزاع 180 آموزشکده فنی و حرفه ای از آموزش و پرورش و الحاق آنها به وزارت علوم را به تصویب رساندند؟ آیا تصمیم مجلس و شورا با هم تناقض ندارد؟ مراکز تربیت معلم از حدود 15 سال پیش با بحران مواجه شده اند و به نظر می رسد با این تصمیم شورا بحران پیچیده تر می گردد....... اگر هدف از این مصوبه ارتقای سریع مدارک کارکنان دیپلم و فوق دیپلم وزارت آموزش و پرورش باشد و کاری به کیفیت مدارک نداشته باشیم ، این یک تصمیم کارساز  است.

برای ارائه آموزشهای تخصصی و استاندارد به دانشجویان تربیت معلم، نه تنها باید تربیت معلم  را با جان ودل به وزارت علوم واگذار کنیم بلکه اصرار داشته باشیم که سهمیه ای از دانشگاه های دانشگاه های برتر و درجه یک کشور به آموزش و پرورش اختصاص یابد. همچنین  لازم است که آموزش های ضمن خدمت معلمان هم توسط بهترین دانشگاه ها و بهترین اساتید و با رعایت دقیق استانداردهای آموزشی  صورت گیرد.

آموزش و پرورش به جای اینکه در نقش مجری ظاهر شود و دانشگاه داری کند باید در نقش کارفرما ، نیازهای خود را در زمینه تعداد ، رشته ، محل جغرافیایی،  واحدهای درسی تخصصی و غیر تخصصی و کمیت و کیفیت نیروهای مورد نیاز  به وزارت علوم اعلام کند و البته بر کار تربیت معلم نظارت داشته باشد. توان محدود آموزش و پرورش با ماموریت هایی که در حیطه وظایف ذاتی آن نیست ، هدر می رود .  بگذاریم آموزش و پرورش بر کار اصلی خود که تربیت و تعلیم کودکان 6 تا 18 ساله است متمرکز شود.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱:۳۳ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۹

کاهش تعطیلات تابستانی

در حالی که احمدی نژاد خواهان تعطیلی پنج شنبه ه در همه ی مقاطع تحصیلی شده ، نوید ادهم خبر از کاهش تعطیلات تابستانی می دهد و تعطیلات را اسیب زا می داند . نوید ادهم به شرق گفته :

بحث كاهش تعطيلات مدارس در فصل تابستان يكي از دستاوردهاي خوب سند تحول آموزش و پرورش است و اگر به فكر اجراي آن باشيم يك جراحي در سيستم است؛ چرا كه تعطيلات امروز به شدت آسيب‌زاست.

سه ماه تعطيلي، فاصله بين يادگيري ايجاد مي‌كند.  اگر بتوانيم اين تعطيلات را كوتاه كنيم و به اقتضاي تحولات محيط و شرايط فصلي و اقليمي در استان‌ها در كل سال پراكنده كنيم، به نظرم يك تحول اساسي رخ مي‌دهد.

  در بعضي از استان‌ها و در مناطق گرمسير از شدت گرما در ارديبهشت و خردادماه بچه‌ها نمي‌توانند سر كلاس باشند و نقطه مقابلش در زمستان استان‌هايي را داريم كه رفتن به مدرسه در دي و بهمن براي بچه‌هاي كوچك بسيار سخت است. كشور بزرگي داريم با اقليم‌هاي آب و هوايي متنوع از منظر آموزشي همه را در يك قالب گنجاندن آسيب‌زاست.  اوايل انقلاب زمان مرحوم شهيد رجايي كه آمدند تعطيلات نوروز را از دو هفته به يك هفته تقليل بدهند كه جامعه همراهي نكرد. توزيع تعطيلات تابستاني در طول سال، يك تغيير بسيار شگرف، موثر و اثربخشي است كه ما پيشنهاد كرديم اگر مقبول بيفتد، مورد تاييد قرار گيرد.

نوید ادهم درباره زمان اجرایی شدن طرح می گوید :هنوز در آموزش و پرورش با توجه به پتانسيل‌هاي مدارس به توافق نرسيده‌ايم، اما در آينده‌اي نزديك زمان اجراي اين طرح بررسي مي‌شود.

او در پاسخ به ین پرسش که : ایاآموزش و پرورش براي پاك كردن صورت مساله‌اي به اسم دانش‌آموزان مردودي پايه اول ابتدايي كه تعداد زيادي هم هستند دست به تغيير شكل ارزيابي در مقطع ابتدايي زده است.؟

می گوید: درست نيست  ما براي بالا بردن ارتقاي كيفي در مدارس دست به اين اقدام زديم. در اين طرح معلم بر اساس بارمي كه دارد فعاليت يادگيري دانش‌آموز را يادداشت مي‌كند و پايان سال نتيجه مي‌گيرد كه دانش‌آموز مي‌تواند كلاس بالاتر برود يا نه. كسي كه از نظر معلم نتواند به مقطع ديگر برود، مردود مي‌شود؛ يعني ارزيابي تحصيلي، هم كيفي شده است هم مستمر. اين يك تحول بسيار جدي است كه در سيستم اتفاق افتاده است بدون اينكه سروصدايي داشته باشد.

  گفته می شود شما در طراحي اين سند از كشورهايي كه دست به تغييرات اينچنيني در نظام آموزشي زدند، الگو گرفته‌ايد، اگر اينچنين است از سابقه چه كشور‌هايي به عنوان الگو استفاده كرده‌ايد؟
آن چيزي كه ما در اين سند استفاده كرده‌ايم يك نگاه بومي و اسلامي است، اما اكثر كشورها در سال‌هاي اخير درگير تغيير در نظام‌هاي آموزشي هستند و به زعم من تحول در نظام آموزشي، امروزه مطالبه جهاني است. علتش به دليل تحولاتي است كه در ابعاد و حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي، تكنولوژيك و فرهنگي صورت گرفته و آموزش و پرورش كه پل ارتباطي بين اين حوزه‌ها و نسل جوان است بايد بتواند تغيير كند. كمتر كشوري را شما مي‌بينيد كه چنين تغييراتي نداشته باشد. ما تعدادي از كارشناسان برنامه‌ريزي درسي ژاپن را به ايران دعوت كرده بوديم. اينها مي‌گفتند، ما يك برنامه 10ساله ريخته‌ايم كه دارد تمام مي‌شود و مشغول ريختن برنامه جديد هستيم و داريم با يك نگاه تحولي تدوين مي‌كنيم. تقريبا همه كشورها مشابه اين را دارند و غير از ژاپن از كشور‌هاي ديگري مشاوره نگرفته‌ايم.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۲:۱۴ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۷

بدون شرح

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۳:۱ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۷

فرهنگ آموزش تصویری 1دانش آموزان ژاپنی در حال تمیز کردن کلاس درس خود

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۸:۶ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۶

وزیر امشب چه گفت ؟


مشکل بعداز ظهری ها ؟

به تعداد كلاس‌هايي كه از بعدازظهر به نوبت صبح منتقل مي‌شوند ميز و نيمكت و تجهيزات از سوي مديركل آموزش و پرورش استان‌ها به مدارس پرداخت مي‌شود و حتي اين امكان وجود دارد كه فضاهايي از سوي مدارس اجاره شود تا دانش‌آموزان به نوبت صبح منتقل شوند و هزينه آن نيز با سرانه پرداخت مي‌شود.

ساماندهی نیروها؟

در جريان ساماندهي نيروي انساني نبايد افراد را بدون تعيين جايگزين براي آنها جابجا كنيم.

استخدام جدید ؟

  تحت هيچ شرايطي نيروي حق‌التدريس جديد به كار گرفته نمي‌شود و بر اساس مصوبه مجلس، بكارگيري نيروي حق‌التدريس تخلف بوده و باعث اشد مجازات مي‌شود.

تراکم کلاس ها ؟

 كلاس‌هاي 25 الي 30 نفره منطبق بر استانداردهاي بين‌المللي و وضعيت نرمال است و اگر در جايي قرار بود جمعيت دانش‌آموزان يك كلاس به 40 نفر برسد بايد به سرعت براي رفع اين مشكل حتي از طريق انتقال دانش‌آموزان به مدارس ديگر اقدام شود.

بیمه تکمیلی بازنشستگان

  اين مسئله ربطي به ما ندارد و وظيفه وزارت رفاه و صندوق بازنشستگي كشوري است اما 20 ماه است كه به دنبال انجام اين كار هستيم.

افطاری فرهنگیان ؟

با توجه به اينكه امسال بحث سياسي و انتخابات وجود دارد كاري كنيد كه يك سر سوزن شائبه سياسي براي برگزاري اين مجالس پيش نيايد.

نارحتی بعضی از افطاری بخاطر چیست ؟!!

ناراحتي بعضي‌ها از اين نيست كه چرا يك شب به معلم‌ها افطاري مي‌دهيم بلكه از اين است كه چرا معلم راضي بوده و مورد توجه قرار مي‌گيرد.

تعطیلی پنج شنبه ها

  5 الي 6 ماه پيش با رئيس مجلس در رابطه با طرح تعطيلي دبستان‌ها در روزهاي پنجشنبه صحبت مي‌كرديم كه وي در آن جلسه معتقد بود اين كار بسيار خوب است و حتي مي‌گفت كه نمي‌شود دبيرستان‌ها را هم تعطيل كنيد؟

 استخدام  معلمان حق‌التدريس

معلمان حق‌التدريس هيچ دغدغه‌اي نداشته باشيد زیرا در ادامه اجراي قانون استخدام 60 هزار معلم حق‌التدريس مصوب مجلس، مجوز تبديل وضعيت 17 هزار نفر از معلمان حق‌التدريس به حالت رسمي را گرفته‌ايم و تلاش مي‌كنيم تا از اول مهر امسال احكام آنها را صادر كنيم و هيچ نيروي حق‌التدريس قانوني باقي نمي‌ماند مگر اينكه مشكل آن حل ‌شود.

آموزشیاران چه می شوند ؟

 در حال جمع‌بندي هستيم تا چگونه از آموزشياراني كه حد نصاب نمره لازم را در آموزن تعيين اولويت نگرفته‌اند، استفاده كنيم.

مدرک معاد ل؟

در اين رابطه حدود 5 الي 6 ماه است كه در شوراي عالي آموزش و پرورش بحث و بررسي داريم اما وزارت علوم زير بار اين موضوع نمي‌رود به همين دليل موضوع دانشگاه ويژه فرهنگيان را پيگيري كرده و مي‌كنيم.

حق الزحمه مدارس قرآنی چگونه باید پرداخت شود ؟


حق‌الزحمه مربيان و خدمتگزاران آنها به صورت اضافه‌كار "حق‌التدريس " پرداخت مي‌شود.

صندوق ذخیره فرهنگیان ؟  

صندوق ذخيره فرهنگيان را با شكل فعلي آن قبول نداشته و ندارم و به جاي آن بايد شركت‌هاي تابعه آن را بفروشيم و درآمد حاصل از آن را به صورت سهام در اختيار معلمان قرار دهيم تا كسي در اين ميان شركت‌داري نكند.  آموزش و پرورش هر كار اقتصادي كه انجام دهد وبال گردنش مي‌شود و صندوق ذخيره فرهنگيان نيز نمونه‌اي از همين كارها بوده است كه وقتي در بورس واگذار شود مشكلات آن نيز حل خواهد شد.

 مربی های پیش دبستانی چه ؟

پيش‌دبستاني‌ها غيردولتي هستند كه بايد مديريت و نظارت شوند و اگر رئيس آموزش و پرورش شهرستان با مربيان آنها قرارداد ببندد، تخلف قانوني است و به جاي آن مدير مدرسه بايد قرارداد ببندد.

اداری ها هوس کردند پنج شنبه ها تعطیل شوند ؟

تعطيلي روزهاي پنجشنبه ادارات آموزش و پرورش به دست ما نيست و در اختيار هيئت دولت است.

 پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان

 پاداش پايان خدمت فرهنگياني كه باقي مانده‌اند نيز تا يك الي 2 روز قبل از ماه مبارك رمضان پرداخت مي‌شود.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۳:۴۴ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۶

اجازه دهید آموزش و پرورش هم یاد بگیرد

  بحث هزینه سه میلیاردی اجلاس روسای اموزش و پرورش و تشکیل ان در سالن اجلاس که مطرح شد . دوستان از جابجایی مکان گرد همایی از اردوگاه باهنر به سالن اجلاس انتقاد کردند و به درستی آدرس باشکوه بودن اموزش و پرورش را نه در یک اجلاس پر هزینه که در حل مشکلات جاری در مدارس و کلاس های درس دانستند .

علی رغم تا کید بر درست بودن استدلال دوستان ،به گمانم یکی از مشکلات همیشگی ما معلم ها  این بوده که مدیرانمان را عادت داده ایم که ه هنگام ارائه خدمات رفاهی یا برگزاری جلسه ها و همایش ها یا مراجعه به خانه های معلم و... هیچگاه دغدغه شان و منزلت معلم ها را رعایت نکنند و همیشه تو جیه شان مشکلات زیاد و کمبودها ی موجود درآموزش و پرورش باشد .

به راستی وقتی که در این کشور حتی غیر ضروری ترین همایش ها و برنامه ها در بالا ترین سطح تشریفات و با تاکید بر رعایت شان و کرامت مدعوین بر گزار می شود، چرا روسای آموزش و پرورش کشور، فقط ریاضت بکشند و مانند دانش اموزان در اردو گاه و فضا های دانش اموزی باشند . و به تبع آن هم پرسید : وقتی همه ار گان ها مراکز رفاهی و خدماتی شیک وشایسته برای پرسنل خود دارند چرا معلم ها خانواد هایشان را به هنگام سفر در کلاس های کثیف و در کنار میز ونیمکت ها و صف دستشویی و حمام و.....اسکان دهند و در هرسفر حاصلشان شرمندگی در برابر زن و  فرزند باشد ؟

  به نظر من :این که برگزاری برنامه های مرتبط با معلمان را به صورتی شیک و آبرو مند و درشان یک انسان فرهنگی ، همواره به هزینه گچ و کاغذ و اب وبرق مدارس و سایر مشکلات موجودگره بزنیم سخن ناصوابی است  باید در نگاهمان تجدید نظر کنیم و اصرار کنیم که: وزیر  وقتی وزیری توانمند ی است که هم در فکر ان باشد و هم در اندیشه رعایت این .

 بنابر این به خودم می گفتم : اجازه دهیم با روسای آموزش و پرورش یک شهریا یک استان با اکرام و تکریم نگاه کنند تا انها هم در مناسبت های مختلف شان معلم  های خودرا به غلط  با بهانه هایی از همین جنس قربانی نکنند .

امادیدن این تصاویر نشان داد اموزش و پرورش حتی اگر هزینه های میلیاردی هم خرج کند و روسایش را از اردوگاه باهنر به سالن اجلاس ببرد، هنوز هم برای رعایت شان و منزلت و رفاه و برخورد شیک بامعلم ها و پرسنل در عمل راه دور ودرازی دارد . 

مدیریت درست  و برنامه ریزی صحیح و رفتار شیک با پرسنل یک مهارت است . اموزش و پرورش بدون شک باید این مهارت را یاد بگیرد .


روسای عزیز در سالن اجلاس در صف دریافت نا هار !!

روسای عزیز آموزش و پرورش در حال استراحت 

روسای عزیز در حال استراحت در سالن اصلی !!


منبع تصاویر : نسیم آنلاین

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۳:۵۶ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۶

تدریس مدیر ومعاون ها جدا ممنوع

معاون وزیر اموزش و پرورش گفت :

امسال ممنوعيت تدريس مديران و معاونان به صورت جدي اعمال مي‌شود و هيچ مدير و معاوني اجازه ندارد در مدرسه خود يا در نوبت بعدازظهر تدريس داشته باشد.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۳:۰ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۶

پیش دانشگاهی سالی واحدی شد

از ابتداي مهر دوره پيش‌دانشگاهي به منظور انطباق با دوره متوسطه، سالي واحدي مي‌شود.ابراهيم سحرخيز معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش ديروز ظهار داشت: هيچ مدرسه‌اي بدون داشتن مجوز نمي‌تواند دو نوبته فعاليت کند.  معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش با بيان اين که از اول مهر دوره پيش‌دانشگاهي به منظور انطباق با دوره متوسطه سالي واحدي مي‌شود، گفت: يک شنبه آينده شوراي عالي آموزش و پرورش به بررسي‌ موضوع نوبت امتحانات مقطع پيش‌دانشگاهي و سالي واحدي شدن اين مقطع مي‌پردازد.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۲:۰ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۵

چند پرسش از مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزیحجت اله عباسی کارشناس ارشد، نویسنده، روزنامه نگار و مدرس دانشگاه. شهروند استان مرکزی است  او در خصوص بخشنامه مدیر کل استان مرکزی مبنی بر ممنوعیت شلوار لی نوشته :
آموزش و پرورش استان مرکزی در حال حاضر با معضلات بزرگی مانند افت تحصیلی دانش اموزان، تر ک تحصیل دانش اموزان روستایی بالاخص  دانش اموزان دختر، توسعه آسیب های اجتماعی در مدارس و دهها آسیب ریز و درشت دیگر دست و پنجه نرم می کند. در همین حال دست اندرکاران اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی بجای ارائه طریق برای حل این مشکلات ، پوشیدن شلوار لی را در دستورکار قرار داده اند و مدیر کل کل آموزش و پرورش استان مرکزی در این باره بخشنامه ای صادر کرده است که به موجب این بخشنامه پوشیدن شلوار لی از مهرماه آینده در مدارس استان مرکزی و از جمله مدارس شهرستان شازند ممنوع می شود. تعیین کردن مدل پوشش و وادار کردن شهروندان به اجرای آن از جمله فعالیت هایی بوده است که در عصر رضاخان نیز در جامعه ایران مطرح شد. ولی با گذشت 73 سال از17دی 1317 شمسی تا کنون ایرانیان هیچگاه حاضر نشدند، به اقدام رضاخان در برچیدن چادر از سر زنان پاسخ مثبت دهند و به جرات می توان اظهار داشت مقاومت مدنی  را در پیش گرفتند. یکی از دلایل سقوط رژیم پهلوی که در تمام کتاب های تاریخی مضبوط است همین ماجرای تحمیل مدل نوع پوشش زنان است. بخشنامه مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی درباره ممنوعیت پوشیدن شلوار لی در مدارس استان مرکزی از مهرماه آتی بر اساس پژوهش های علمی نبوده و دردی را دوا نخواهد کرد.  ضرورت دارد مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی در این باره تجدید نظر و معضلات و مشکلات جدیدی را روی میز مسئولان کشور قرار ندهد.بخشنامه مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی درباره ممنوعیت پوشیدن شلوار لی در مدارس استان مرکزی از مهرماه آتی بر اساس پژوهش های علمی نبوده و دردی را دوا نخواهد کرد. ضرورت دارد مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی در این باره تجدید نظر و معضلات و مشکلات جدیدی را روی میز مسئولان کشور قرار ندهد.از جناب مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی و مشاوران ایشان چند سوال دارم:1- آیا تا کنون برای فرزندان خود شلوار لی خریده اید؟2- آیا فرزندان شما در حال حاضر شلوار لی نمی پوشند؟3- آیا مدیران و مشاورانی که چنین پیشنهادی را به شما داده اند(از داخل استان یا وزراتخانه) فرزندان آنها در حال حاضر شلوار لی نمی پوشند؟پاسخ به سوالاتی از این قبیل مشخص می سازد که جنابعالی و تصمیم سازان و تصمیم گیران آموزش و پرورش چقدر در عرصه عمل و نظر صداقت و شفافیت دارید!بطور یقین در آینده ای نزدیک شلوار لی در استان مرکزی ... به مثابه نوعی رسانه قدرتمند در می آید و پیام مقاومت مدنی شهروندان در این استان را به نمایش خواهد گذاشت. چنین اقدامی شهروندان را در مخالفت با چنین تصمیماتی یکپارچه و متحد می کند و آموزش و پرورش نه تنها در این باره توفیقی بدست نخواهد آورد که باید تمام انرژی مدیران خود را صرف خنثی کردن بازتاب چنین تصمیم بیهوده ای کند!!
نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۳:۶ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۵

پوشیدن شلوار لی ممنوع است !

رسول پاپایی / روزنامه اعتماد / چهارشنبه 5  مرداد  90


پوشیدن شلوار لی از ابتدای مهر در مدارس استان مرکزی ممنوع اعلام شده است .  این خبری است که خبر گزاری ها در روز های گذشته به آن پرداخته بودند . به گزارش ایسنا اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی با ارسال بخشنامه ای به کلیه مدیران مدارس از انها خواسته به صراحت به اولیا و داشن اموزان اعلام کنند که از مهر ماه استفاده از شلوار لی در مدارس ممنوع است . اهمیت این خبر در آن است که بعد از گذشت چند دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در نظام آموزشی هنوز تعریف روشن ، دقیق ، و صریحی در خصوص نوع پوشش ، جنس ، رنگ و طرح و اجباری یا اجباری نبودن ان ارائه نشده است . و هم چنان تابستان هرسال یکی از دغدغه های پدر و مادر ها انتخاب نوع لباس و رنگ آن برای بچه های مدرسه ای است ومدیران بدون توجه به تاکید های مسئولان مبنی بر اجباری نبودن لباس فرم اولیا را روانه تولید کنند گان و فروشند گانی می کنند که سلیقه شخصی مدیر را در قالب لباس فرم بر تن فرزندانشان می کند  .

 بر اساس ایین نامه های مو جود در مدارس ، لباس د انش آموزان باید از نظر دوخت و رنگ ساده و دارای ظاهری اراسته و تناسب با محیط آموزشی باشد . همچنین اضافه شده که ، لباس دانش اموزان فاقد هر گوه تصویر ونوشته متناسب با شئون اسلامی باشد .از نظر کارشناسان این کلی گویی و نپرداختن به مصادیق موجب شده تا هم چنان  مدیران مدارس سلیقه محوری و تشخیص شخصی خودرا معیار مناسب بودن یانبودن لباس دانش اموزان بدانند و هر ساله این تفاوت دیدگاه برای خانواده ها مشکلاتی را به همراه داشته باشد و چالش بین خانه و مدرسه باشد .

موافقان و مخالفان  لباس فرم

هر چند الزام به پوشش یکسان وهمرنگ در بساری از کشور ها جهان دیده می شود و از ان به اولین گام قانون پذیری  یاد می کنند اما همچنان این الزام محل نزاع موافقان و مخالفان بوده و هر کدام معایب و محاسنی را برای ان ذکر کرده اند . درکشور ما هم موافقان پوشش دستوری و لباس فرم می گویند .

پوشش یکسان و همر نگ در مدرسه ها مو جب می شود دا نش آموزان قانون پذیری را تمرین کنند ، اجتماعی شدن را یاد بگیرند ، و به قانون احترام بگذارند و به صورت عملی مشاهد کنند که سیاه وسفید و غنی وفقیر در برابر قانون یکسان هستند . انها می گویند : مدرسه محل اجتماع  فرهنگ ها و افرادی از طبقات اقتصادی و ا جتماعی مختلف است ، پوشش یکسان دانش آموز ان، علی رغم  فرهنگ های مختلف و سطح اقتصادی متفاوت، مو جب می شود که دانش آموزان بدون توجه به این تفاوت ها به راحتی با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند و جریان ارتباط گیری را بین خود تسهیل کنند و تعامل بین یکدگر را سرعت ببخشند .  انها می گویند لباس یکسان در مدارس مو جب می شود احساس تبعیض تا حد زیادی کاسته شود و مدیر ومعلمان مدرسه هم راحت تر و سریع تر قوانین مدرسه را در بچه ها نهادینه کنند و میزان مقاومت در برابر قوانین را تاحد زیادی در دانش اموزان کاهش دهند .

در این میان مخالفان لباس فرم یکسان و متحد الرنگ هم می گویند :

ان چه که در ایین نامه ها ی مدارس ما در خصوص نوع ورنگ وشکل پوشش دانش آموزان امده است، بسیار کلی است و همین کلی گویی مو جب شده تا مدیران مدارس تعریف شخصی خودرا که مبتنی بر هیچ قاعده و اصل روان شناختی و اجتماعی نیست ، ملاک و معیار قرار دهند و باور ها وسلایق و فرهنگ و سنت های خاص خودرا در خصوص چگونگی پوشش و انتحاب رنگ لباس در دانش اموزان نهادینه کنند.و این امر موجب شکل گیری مشکلات پنهان در انان شده و در بزرگسالی  در رفتار و نوع پوشش انان نمایان می شود .

مخالفان تعیین لباس و رنگ متحد برای دانش اموزان می گویند : تنوع رنگ و طرح لباس از نظر روان شناسان موجب شادی ونشاط می شود .انها می گویند منافعی که موافقان مطرح می کنند مقطعی و کوتاه مدت بوده و رنگ و لباس یکسان در دراز مدت موجب کسالت روح وروان و به تبع آن خستگی جان و تن دانش اموزان می شود .

انها اضافه می کنند : پوشش یکسان و نگاه دستوری به لباس و رنگ پوشش در مدارس، ازادی عمل را در نطفه در درون دانش اموزان می کشد و روحیه انقیاد را در بچه ها پرورش می دهد و دایره اختلاف بین اولیا و بچه ها را شدت می دهد و مو جب می شود اکثراولیا به دلیل عدم اگاهی از اصول روان شناسی، رفتار های قهر امیز با فرزندان خود داشته باشند .

مخا لفان می گویند : گرایش به شیک پوشی و اراستگی و تنوع چیز بدی نیست . اموزش حدود ویاد دادن توان تشخیص و انتخاب پوشش مناسب در محیط های مختلف به مراتب سودمند تر از اجبار به یک نوع و رنگ پوشش است .

 انها می گویند : اموز ش و پرورش مطمئن باشد با اجبار و تغیرات ظاهری به میل وسلیقه مسئولین، نمی توان به هدف غایی که تغییر رفتار در دانش اموزان است رسید واین شیوه به یک مقاومت فرهنگی منجر می شود .

 در میان این تضارب آرا موافقان و مخالفان انچه که باید اضافه کرد این است که :

اول : پوشش یکسان در اکثر کشور ها و جود دارد بگونه ای که در نظام اموزشی پیشرفته ژاپن به عنوان یک اصل پذیرفته شده ،با این تفاوت که مانند مدارس ما به میل و سلیقه مدیران و مسئولان نبوده ، بلکه بر اساس مطالعات دقیق روان شناسی و اجتماعی و توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی و ویژگی فرهنگی و منطقه ای تهیه و تنظیم می شود .

دوم : در بسیاری از کشور ها نظام اموزشی هر ساله قوانین مربوط به نو ع و رنگ پوشش دانش اموزان خود را مورد بازبینی قرار می دهند تا لباس فرم بچه ها مطابق با طراحی های جدید و از تنوع و جذابیت برخوردار باشند و تصور اجبار را به کمترین حد ممکن برساند.

   سوم :منصفانه است اگر بگویم در سال های اخیر تحولات خوبی در خصوص طراحی ورنگ لباس در مدارس دیده شده، اما بازنگری در قوانین مربوط به پوشش و ارائه تعریف روشن وصریح و حذف کلی گویی ها و تعیین مصادیق متناسب با شرایط  روز جامعه و در نظر گرفتن اقتصاد خانواده ها در قوانین مربوط به پوشش در مدارس ، می تواند از بسیاری از مشکلات این مقوله بکاهد و مانع سلیقه محوری مدیران شود .

چهارم : گرایش به لباس هایی مانند شلوار لی علاوه بر خاصیت "همیشه مد بودن" به کیفیت و ماندگاری ان هم بر می گردد توجه به کیفیت جنس پارچه و زیبایی در طراحی و دوخت لباس های فرم، از ضروریاتی است که کمتر مورد توجه مسئولان مدارس به هنگام عقد قرارداد با خیاطان و تو لید کنند گان قرار می گیرد .

پنجم : فراموش نکنیم مسائل مهم اموزش و پرورش همان هایی است که در مدارس اتفاق می افتند واز دغدهه ی مدیران ومعلمان و دانش اموزان هستند . بدون شک شایسته ی یک نظام آموزشی  که به دنبال تحول بنیادین و رساندن معلم ها به قله است، نیست که با گذشت چند دهه ،هنوز مسایل مهم اما ساده ای مانند، رنگ لباس ، نوع لباس ، مدل مو وآرایش آن و اجباری بودن یا نبودنش، گرفتن پول از اولیا ، قبض های برق و اب و گاز ، صبحانه معلمان ، و......همچنان مبهم و نیازمند مصا حبه و تائید و تکذیب مسئولان باشد. 

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲:۱۸ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۴

حاجی بابایی در اجلاس مدیران آموزش و پرورش چه گفت ؟

 نباید به بهانه انتقال دانش‌آموزان از نوبت بعدازظهر به صبح تراکم کلاس‌ها افزایش یابد چرا که می‌توان با ساماندهی صحیح فضاها این کار را انجام داد. به زودی بخشنامه‌ای را به همه استان‌های کشور خواهیم داد که بر اساس آن مدارس می‌توانند در نوبت بعدازظهر کلاس‌های تقویتی و کنکور داشته باشند و درآمدهای آن نیز برای مدرسه و معلمان باشد."

 مدارس می‌توانند با قیمت‌هایی کمتر از 50 درصد شهریه موسسات، کلاسهای کنکور را در مدارس برگزار کنند که با این کار علاوه بر درآمدزایی می‌توانند بخشی از هزینه‌های جاری خود از جمله هزینه برق، گاز، و آب مدرسه را تامین کنند. برخی از اولیا نگران هستند که کلاس کنکور فرزندانشان کجا تشکیل می‌شود در حالی که با برگزاری کلاسهای کنکور در بعدازظهر این اطمینان خاطر نیز برای اولیا فراهم می‌شود. لذا مدیران آموزش و پرورش همه مناطق و شهرستان‌ها باید از همه فضاهای موجود استفاده بهینه را داشته باشند."

اگر یک دانش‌آموز تا امروز در نوبت بعدازظهر درس می‌خواند از بی‌مدیریتی من است؛ چطور بپذیرم دانش‌آموزی که پدر ندارد در نوبت بعدازظهر درس بخواند. در همه مقاطع باید کلاس‌های درس در نوبت صبح برگزار شود، در مناطقی که امکان این انتقال وجود ندارد سازمان نوسازی مکلف است با احداث مدرسه نیازهای فضای آموزشی آنها را رفع کند که باید این کمبود فضاها در سالهای90 و 91 برطرف شود."

سازمان نوسازی مدارس باید در سال 90 و 91 تمام ابهامات را درباره مدارس برطرف کند و تراکم نباید افزایش یابد بلکه اتاق های مدیریت در یک مدرسه می تواند کمتر شود تا یک کلاس درس به مدرسه اضافه شود. در تمام شهرستانها تا جایی که دانش آموز و اولیا ناراحت نشوند باید تمام فضاهای خود را به کار بگیرید و نوسازی مدارس موظف به کمک کردن است؛ در تمام استانها رضایت مردم شرط اصلی است.


نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۲۳:۲۴ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۴

مقایسه قوانین پوشش مدارس ایران و کانادا

یکی از مشکلات مدیران در خصوص پوشش دانش اموزان کلی گویی قوانین و ایین نامه های مدارس است . این امر هم دانش اموزان در برابر تصمیمات مدارس تشویق به مقاومت می کند و هم مدیران را به سلیقه محوری دعوت می کند . مطالعه قوانین پوشش در ایران و کانادا و تعیین مصداق و اشاره به جزئیات می تواند جالب باشد . 

 قوانین پوشش و لباس دانش آموزان در ایران

ماده 64 لباس دانش آموزان بايد از نظر دوخت و رنگ ،‌ ساده و داراي ظاهري آراسته و متناسب با محيط آموزشي و تربيتي مدرسه باشد .

ماده 65 دانش آموزان بايد علاوه بر استفاده از پوشش مناسب در مدرسه ، در آمد ورفت به مدرسه نيز از لباس و پوشش مناسب و فاقد هر گونه تصوير و نوشته استفاده كنند .

ماده 66 لباس دانش آموزان علاوه بر پوشش ، نشان وقار و عفاف آنان است ، شكل دوخت لباس آنان بايد با شئون اسلامي متناسب باشد .

ماده 67 پوشش دانش آموزان دختر شامل 1) چادر ، مانتو ، شلوار ، مقنعه  2) مانتو ، شلوار و مقنعه مي باشد .

تبصره 1 چادر بهترين حجاب و مناسب ترين پوشش مي باشد . شايسته است مديران مدارس ضمن رعايت عدم اجبار ، دانش آموزان دختر را به آن تشويق و توصيه كنند .

تبصره 2 رنگ مانتو ، شلوار و مقنعه دانش آموزان دختر بايد ضمن توجه به شرايط سني و جغرافيايي از ميان رنگ هاي مناسب انتخاب شود .

 

تجربه شخصی یک هموطن در کانادا را لطفا بخوانید

چند روز پیش توی ماهنامه مدرسه دخترمون مطلبی راجع به پوشش بچه ها در فصل گرما نوشته بودن که در زیر اصل و ترجمه اون رو می نویسم. قبلش باید بگم که مدرسه دختر بنده از کلاس آمادگی تا هشتم (یعنی همون سوم راهنمایی خودمون) دانش  آموز داره. تعداد کل دانش آموزان حدود ۳۵۰ نفره و بیشتر بچه ها پسر هستن. هر کلاس درس هم حدود ۱۵ تا شاگرد داره. این هم متنی که توی ماهنامه بود:

With warm weather approachin, it is a good time to remind parents and students about the inappropriateness of certain clothing. The dress code has been decided with input from the school council. It is reviewed on an annual basis. Our current policy is in the student planner on page 14

School administration reserves the right to determine appropriate attire...We want students to be comfortable but dressed neatly and appropriately for the school environment. Clothing not acceptable for school wear includes shirts with offensive statements, or pictures relating to alcohol, s e x, drugs or violence. Shirts, blouses, tops, etc., should be of a style that midriffs are not exposed. The bottom of the top should reach the top of bottom. Muscle shirts, mesh shirts and spaghetti string tops are not acceptable. Shorts should be of a reasonable length. Spandex shorts for older students are not appropriate for the classroom, but may be acceptable for Physical Education and track meets. Home cut jeans should be hemmed. Pajama pants are not to be worn at school

و اما ترجمه متن...

"با نزدیک شدن فصل گرما وقت اون رسیده که به والدین و دانش آموزان یادآوری کنیم که پوشیدن بعضی لباسها مناسب نیست. قوانین پوشش براساس توصیه های شورای مدرسه تنظیم میشن. این قوانین هر سال مورد بررسی قرار می گیرن. قوانین فعلی ما در صفحه چهاردهم راهنمای دانش آموزی موجوده.

مدیریت مدرسه حق تشخیص پوشش مناسب رو برای خودش محفوظ نگه می داره...ما مایلیم که دانش آموزانمون راحت باشن ولی در عین حال لباس مرتب و مناسب محیط مدرسه بپوشن. لباسهایی که برای پوشیدن در مدرسه مناسب نیستن شامل پیرهنهایی میشه که جملات توهین آمیز روشون نوشته، یا تصاویر مربوط به مشروبات الکلی، سـ کـ س، مواد مـ خدر و یا خشونت درشون دیده میشه. پیرهنها، بلوزها، تاپها و غیره باید طوری باشن که ناحیه کمر و ناف بیرون نیفته. پایین تاپ باید روی بالای باسن قرار بگیره. پیرهنهای چسبون، بدن نما و یا بندی پذیرفته نیستن. کوتاهی شلوارک باید در حد معقولی باشه.

پوشیدن شلوارکهای چسبون (Spandex) برای دانش آموزان بزرگتر در کلاس درس مناسب نیست اما برای آموزشهای ورزشی و دو و میدانی ممکنه قابل استفاده باشن.

 جینهایی که در خونه دوخته میشن رو باید حتما کوک زد (به عبارت دیگه ریش ریش نباشن). پوشیدن شلوار تو خونه در مدرسه جایز نیست."


نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۴:۵۰ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۴

پوشش در مدارس کانادا

یک ایرانی وبلاگ نویس مقیم کانادا درباره قوانین پوشش در مدارس این کشور نوشته :

شاید براتون جالب باشه که بدونین بچه مدرسه ایهای کانادا چه جوری لباس می پوشن. قوانین مربوط به پوشش مدارس معمولا توسط مدیریت یا شورای مدرسه (school council) تعیین میشه. این قوانین از مدرسه به مدرسه، از شهر به شهر و از استان به استان کاملا متفاوته بنابراین نمیشه یک قانون خاص برای همه در نظر گرفت.

مثلا در یکی از شهرکهای اطراف شهر ما دخترها می تونن با سینه باز به دبیرستان برن در صورتی که در شهر ما این قضیه ممنوعه و دخترهایی که لباسهاشون لـ ختی باشه رو به خونه بر می گردونن.

بعضی مدارس از دانش آموزان می خوان که لباس فرم یا به قول خودمون روپوش مدرسه بپوشن و بعضی ها هم این طوری نیستن. این مساله در مورد مدارس خصوص خیلی مرسومه.

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۴:۱۸ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۳

شلوار لی در استان مرکزی ممنوع شد

ابتدای سال تحصیلی جدید، استفاده از شلوار لی توسط دانش آموزان در مدارس استان مرکزی ممنوع می‌شود.

 در بخشنامه جدیدی که از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی به مدیران کلیه مدارس ابلاغ شده به صراحت، استفاده از شلوار لی در مدارس ممنوع اعلام شده است.

 

 در همین ارتباط، يكي از معلمان نمونه كشوری به ايسنا گفته :اجباری شدن نوع پوشش در مدارس و توسل به نیروی قهری در عرصه تربیتی و فرهنگی مدارس را اقدامی غیر کارشناسی توصیف کرد زیرا به گفته او ممکن است به ایجاد نوعی"مقاومت فرهنگی" در بین دانش‌آموزان منجر شود که تبعات منفی آن در دراز مدت برای جامعه، احتمالاً تلخ و پُر هزینه خواهد بود.

http://markazi.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=37425نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۲:۵۱ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۲

روش تدریس ریاضی در ژاپن

    
 استيگلر وهمکاران او(1996) معتقدند که فرهنگ آموزش مثل هر فرهنگ ديگري در جنبه هاي مختلف شامل عناصري است که در قالب سنت هاي رايج مورد قبول واقع مي شوند.
برخي از اين عناصر مانند کتابهاي درسي و برنامه هاي آموزشي و درسي را کارشناسان خبره تهيه مي کنند.
برخي از جمله شکل و ساختار امور آموزشي (مانند ساعات آموزش و ميزان آن و روشهاي ارزشيابي آموزشي )به طور مشخّصي تعريف مي شوند و نهايتا برخي ديگر از باورها و انتظارات دانش آموزان و معلمان درباره نقش و هدفهايشان از فعاليتهاي آموزشي و فرايند ياددهي- يادگيري ناشي مي شوند.مجموعه اين عوامل تا حدود زيادي آن چه را که در کلاس درس روي خواهد داد مشخص مي کنند.‏
     آنچه در فرايند ياددهي- يادگيري در کلاس درس اثر مي گذارد تا حدود زيادي به کارکردهاي عناصري از فرهنگ آموزش مربوط مي شود که در قالب برنامه هاي درسي ارائه مي شوند و معلّم و دانشآموزان در کلاس درس از انها استفاده مي کنند.
     معلمان و دانش آموزان با باورها و انگيزه هاي متفاوتي به کلاس درس مي آيند. باورها و انگيزه هاي آنان در فرايند ياددهي- يادگيري تأثير شگرفي دارند و فعاليتهاي آموزشي کلاس درس را تا حدود زيادي تحت تأثير خود قرار مي دهند مثلا اين که دانش آموزان با چه پيش فرضهايي به کلاس درس رياضي مي آيند و معلّم توانايي هاي دانش آموزان را در فهم مسائل رياضي چگونه ارزيابي مي کند.
پاسخ اين سؤال ها در فعاليتهاي آموزشي معلم در کلاس تأثير زيادي دارد. اگر دانش آموزان براي حل مسائل رياضي فقط اين باور را داشته باشند که بايد به دنبال يک جواب صحيح رفت بيش از آن که به راه حلها و تفکر در فهم مسئله و چگونگي ان بانديشند به يافتن و بيان پاسخ صحيح اکتفا خواهند کرد. صرف نظر از اين که تا چه حد مسئله را فهميد يا راههاي مختلف حل آن را آزموده باشند.
 به باور پژوهشگران آموزش رياضي روش حاکم بر کلاسهاي درس رياضي ژاپن تا حدود زيادي حرفه اي و مشابه باور کساني است که فعاليّت هاي تخصصي مربوط به رياضي کار مي کنند.
ادامه مطلب را ببینید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۲:۲۸ بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۲

پنج شنبه ها تعطیل نیست !

 حاجی بابایی یکی از طرح های خود را تعطیلی پنج شنبه مدارس راهنمایی اعلام کرده بود و حتی خبر از بررسی ان را هم داده بود .اما مخالفان تعطیلی 5شنبه های ابتدایی، آنقدر هستند که آموزش و پرور از خیر تعطیلی راهنمایی ها بگذرد. از طرفی آموزش و پرورش در برخی شهرها به دلیل کمبود فضای آموزشی، شیفت مدارس راهنمایی را به عصر انتقال می دهد تا پنج شنبه های دوره ابتدایی، تعطیل شود.

منوچهر فضلی خانی، مدیر کل راهنمایی وزارت آموزش و پرورش می گوید : درباره طرح تعطیلی پنج شنبه ها در مدارس راهنمایی هنوز نظر کارشناسی اعلام نشده  و"تاکنون به جمع‌بندی نرسیده‌ایم "  فضلی خانی آب پاکی روی دست راهنمایی ریخته و می گوید :بنابراین طرح مذکور به سال تحصیلی جدید نمی‌رسد. در این طرح باید به مؤلفه‌های نظیر انعطاف در برنامه‌های درسی، فعالیت‌های پرورشی، سیّال بودن برنامه‌ها و استفاده از روش‌های فعال و محیط‌های متنوع یادگیری توجه شود." 


نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱:۲ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۱

ضرورت بازنگری در تعطیلات تابستانی


روزنامه اعتماد / شنبه اول مرداد90/رسول پاپایی


مدرسه ها و مراکز دانشگاهی که تعطیل می شوند ، بحث تعطیلات تابستانی و چگونگی گذراندن ان مورد توجه رسانه ها و متولیان امر قرار می گیرد .  تعطیلات  تابستان و چگونگی سپری کردن آن دیگر به یک موضوع نخ نماتبدیل شده است و هر چه بیشتر از ان گفته و نوشته می شود کمتر تغییر و تحولی در آن دیده می شود و دانش اموزان بعد از گرفتن کارنا مه ها همچنان تابستان خود را به بطالت می گذرانند تنها نزدیک به 15 درصد از انان در برنامه های جورواجور اعلامی شرکت می کنند و گروهی  هم ، با اصرار ودل نگرانی خانواده ها خودرا در کلاس هایی به مراتب کسل کننده تر از کلاس های مدرسه می بینند . 

 

تابستان ها یکی یکی می ایند و می روند و دستگاه ها و نهاد های مختلف از برنامه ها ی ریز ودرشت خود برای  پر کردن تعطیلات تابستانی می گویند .اما  نیم نگاهی به روز های داغ تابستانی بچه ها ی اطرافمان، نشان می دهد که این فصل وتعطیلات طولانیش و لحظه ها وروز هایش، برای اکثریت شان همچنان به بیهودگی و بطالت و در خوشبیانه ترین حال ، به تماشای تلویزیون و بازی ها و سر گرمی های اینترنتی می گذرد .

شاید علت این نرسیدن به حداقل ها ی مطلوب علی رغم همه ی تلاش ها و کوشش هایی که صورت می گیرد این باشد که ، در برنامه ریزی برای ایام تابستان ، در نزد اولیا امور ، توجهی به شرایط کودک ، ونو جوان و جوان امروزی و در نظر گرفتن نیاز ها وعلایق و خواسته های انان  دیده نمیشود.

نگاه غالب به برنامه ها و مهندسی تعطیلات تابستانی کما کان نگاه متمرکزی است که  کمترین  اگاهی وشناخت از نیاز ها و سلایق و علایق داشن اموزان ندارد و در تدوین و طراحی واجرای ان هم نقشی برای انان قائل نیست .

هر یک از چهل نهاد متولی پر کردن  تعطیلات تابستانی از ظن خود با این مقوله اشنا شده و به ان نگاه می کنند.  علاوه بر این، تعدد متولی موجب شده پاسخگویی خاص و مشخص هم برایش وجود نداشته باشد. و هنوز هم حدود 80 درصد کو دکان ونو جوانان و جوانان تحت پوشش هیچ برنامه هدفداری نباشند.

هر چند مجلس شورای اسلامی حداقل در دو دوره به موضوع تعطیلات پرداخته و در هر دودوره هم کار را نیمه تمام رها کرده اما این پرداختن نصف و نیمه هم با محوریت تعطیلات طولانی تابستان نبوده و در خصوص کمی یا زیادی تعطیلات  رسمی کشور بوده است .به نظر می رسد که با توجه به جغرافیا و شرایط اب وهوایی کشور تعطیلات یکسان تابستانی برای اقلیم های اب وهوایی مختلف نیاز به تجدید نظر و مدیریت و نگاه تازه ای دارد .

در مناطق سرسیر  چند ماه از آغاز سال تحصیلی نگذشته  باد وباران وبرف گاه وبی گاه مدارس را به تعطیلی می کشاند و تاریکی هوا بر دشواری های مدرسه رفتن افزوده می کند . این در حالی است که در این مناطق فصل تابستان با اعتدال هوا و بلند بودن روز ها یش می تواند بهره آموزشی را بالاتر برده و زمینه صرفه جویی در منابع انرژی راهم موجب گردد . از طرفی در استان های جنوبی و اقلیم های گرمسیر کشور از اواخر و حتی نیمه فروردین به بعد نشستن در کلاس های درسی که شبیه کوره هایی داغ و تنورهای اتشین هستند بازده فعالیت های اموزشی را به حداقل می رساند، چه رسد به آن که تا نیمه اردیبهشت ماه فرایند مدرسه رفتن به طول انجامد و بعد از ان گرمای امتحانات هم به آن اضافه گردد .

از سوی دیگرتعطیلات بلند تابستانی به فاصله بسیار کوتاهی از تعطیلات چند هفته ای نوروز ،عملا مو جب گسست فرایند تحصیل شده و پیوستگی ان را اسیب پذیر کرده است . بنابراین  فارغ از کم وکیف و چگونگی سپری شدن تعطیلات تابستانی به نظر می رسد با توجه به ان چه گفته شد ضرورت باز نگری در تعطیلات تابستانی  نیاز آموزش و و پرورش امروز ما که قدم در مسییر تحول بنیادین  نهاده است، باشد. نگارنده معتقد است ساماندهی تعطیلات تابستانی به تنهایی از اموزش وپرورش ساخته نیست و نگاه جامع و همفکری سایر ارگان ها و نهاده ها را می طلبد .

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۰:۴۰ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۱

معلم نوشت ها :مانور تجمل ! هزینه میلیاردی برای اجلاس سالانه مدیران آموزش پرورشر
وزنامه روزگار- شنبه 1 مرداد 90 - شیرزاد عبداللهی -

بیست و هشتمین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور 4 تا 6 مرداد سال‌جاری در "سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی" برگزار می‌شود. در اجلاس امسال بیش از هزار نفر از مدیران آموزش و پرورش حضور دارند. این اجلاس  تا دو سال پیش  در اردوگاه شهید باهنرکه متعلق به وزارت آموزش و پرورش است برگزار می شد،  اما آقای حاجی بابایی آن گونه  که در چند سخنرانی اشاره کرده است برای نمایش شکوه و عظمت آموزش و پرورش محل برگزاری این نشست سالانه را  از سال گذشته به سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی انتقال داد. هزینه رزرو سالن اصلی اجلاس سران برای یک روز 300 میلیون تومان و هزینه یک وعده غذا برای هر نفر 30 هزار تومان است .  خدمات جانبی مانند ترانسفر از محل در اصلی به سوی سالن اصلی،‌ گل‌آرایی، فیلمبرداری داخلی، پذیرایی میان وعده و...  روزانه در یک پکیج 35 میلیون تومانی عرضه می‌شود. به این مبلغ حق ماموریت مدیران، هزینه بنزین و  حق ماموریت راننده ها و همراهان ، هزینه اقامت مدیران و همراهان در هتل های درجه یک تهران  و... را  بیافزایید. بعد از محاسبه این ارقام  ، به یاد بیاورید که این پول از بودجه وزارتخانه فقیر آموزش و پرورش هزینه می شود و در این وزارتخانه  مدیران مدارس برای پرداخت قبض آب و برق و تلفن و...  باید خود را به آب و آتش بزنند و برای تامین مخارج روزمره مدرسه باید با هزار ترفند از اولیای دانش آموزان پول بگیرند. آیا واقعا شکوه و عظمت آموزش و پرورش یک کشور را با این چنین مانورهای تجمل و ریخت و پاش های بی دلیل می ستجند؟ آقای وزیر توضیح دهند که دستاورد اجلاس بیست و هفتم که به گفته برخی دست اندرکاران حداقل دومیلیارد تومان روی دست آموزش و پرورش گذاشت ، چه بود؟ در این اجلاس ها جز دیدار دوستان قدیمی و روبوسی و سلام و تعارف و سخنرانی های تکراری وزیر و مقامات کشوری و نهایتا صدور یک بیانیه سیاسی در چند بند چه گلی به سر آموزش و پرورش زده می شود ؟  آیا نباید در باره این سخن عده ای از معلمان که می گویند این اجلاس ها رنگ و بوی میتینگ های تبلیغاتی و انتخاباتی دارد و برای تجدید بیعت مدیران با یک جریان سیاسی خاص برگزارمی شود ، اندکی تامل کرد؟ آقای حاجی بابایی در فروردین امسال مصاحبه مفصلی با ایسنا در باره نقش آموزش و پرورش در سال جهاد اقتصادی انجام داد. وی با بیان اینکه تحمیل ها و تحریم ها در دور جدید آن بر علیه ایران شدت گرفته است گفت : «باید در همه برنامه ها و زمینه ها كه گرفتار آفت بد مصرفی و یا پرمصرفی هستیم، همه را به صرفه جویی تبدیل كنیم، چرا كه به تعبیر امام علی (ع)، جهاد با ولیمه خوری و سور و بساط و سفره های چرب و شیرین جور درنمی آید». آیا واقعا 2 تا 3 میلیارد تومان خرج برگزاری یک اجلاس سه روزه کردن ، در راستای جهاد اقتصادی به تعبیر خود آقای وزیر است؟ آیا وزیرآموزش و پرورش  هنوز سال جهاد اقتصادی به نیمه نرسیده ، تحلیل و توصیه خود را فراموش کرده است؟ وزرای آموزش و پرورش همواره از شهید رجایی به عنوان الگو و اسوه خود در زندگی و کار یاد می کنند. آیا شهید رجایی با این گونه ریخت و پاش ها موافق بود؟ تصور من این است که بسیاری از مدیران از میزان هزینه های این اجلاس و محل تامین اعتبار آن خبر ندارند و گرنه عطای این اجلاس را به لقای آن می بخشند و در این مانور تجمل حضور  نمی یابند. شکوه و عظمت آموزش و پرورش به داشتن معلمانی با انگیزه و حرفه ای با ظاهر آراسته  ، مدیرانی کاردان ، مدارسی آباد و کودکانی شاد و علاقه مند به درس با کفش و کیف نو و شکم های سیر است.هنوز دیر نشده ، وزیر اجلاس را به محل سابق آن برگرداند.

 

 

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۱۰:۴۰ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۵/۰۱

معلم نوشت ها : سونامي بدهي‌ها در شركت تعاوني مصرف فرهنگيان تهران


روزنامه شرق اول مرداد / محمد رضا نیک نژاد

 
پ
نجشنبه 30 تير 1390 مجمع عمومي نوبت دوم شركت تعاوني مصرف فرهنگيان تهران برگزار شد. در آغاز، بيش و كم 30 نفر در تالار شريعتي شهرري حاضر بودند و در هنگام راي‌گيري شمار حاضران به 230نفر رسيد كه با خود 900 دفترچه داشتند.
 از چهره‌ها، معلم نبودن بيشترشان هويدا بود. در اين نشست قرار بود بازرس سالانه شركت برگزيده شود و ترازنامه مالي سال 89 و پيشنهاد‌هاي هيات‌مديره براي افزايش كارايي شركت تعاوني در سال آينده به تاييد مجمع عمومي برسد. پس از انتخاب هيات رييسه، رييس هيات‌مديره شركت تعاوني درباره كارهاي انجام شده در 9ماه مديريت خود و همكاران‌شان سخن گفت.
او به پس‌افتادگي بدهي بالاي بانكي اشاره كرد كه چندين سال است گلوي تعاوني را مي‌فشارد- بيش از 12 ميليارد تومان- از شمار 180‌كارمندي گفت كه سود يكساله شركت، حقوق سالانه آنها را تامين نمي‌كند و اينكه ايشان و هيات رييسه كنوني، 9ماه پيش، شركت را با 14ميليارد بدهي و دو ميليارد زيان شركت در سال گذشته به دست گرفته‌اند و با اين روند كنوني، نمي‌توان به سوددهي شركت اميدوار بود و بايد چشم‌به‌راه ورشستگي آن باشيم.
 در ادامه هم بر دگرگوني روش‌ها براي برون رفت از بن‌بست كنوني پافشاري كرد. پس از سخنان رييس هيات‌مديره، نوبت به گزارش بازرس رسيد. وي ضمن تاييد گزارش مالي رييس، افزود: شركت تعاوني در بحران به‌سر مي‌برد، چنان بحراني كه سونامي بدهي‌ها را در پي خواهد داشت.
 او راه برون رفت از اين وضعيت را از سويي برقراري پيوند محكم‌تر با مديريت آموزش و پرورش و از سوي ديگر با فرهنگيان مي‌دانست و بر تنها چاره كار يعني راست گفتاري و راست كرداري با سهام‌داران تعاوني (معلمان) تاكيد داشت.

يكي ديگر از اعضاي هيات‌مديره نيز مديريت پيشين را به پنهان‌كاري و آمارسازي در تهيه گزارش‌ها و ترازنامه‌هاي مالي متهم كرد، اما در همان حال، كمك مالي شركت را پيامد سوءاستفاده ندانسته و آن را سوءمديريت دانست! در پايان نيز انتخابات برگزار و بازرس شركت برگزيده شد.

دست‌كم سه سال است كه در مجمع عمومي چالش‌هاي جدي رخ مي‌دهد. در روزهايي كه فرهنگيان از تاريخ برگزاري مجمع آگاهي مي‌يابند، نشست به تنش كشيده مي‌شود. سه سال گذشته، ترازنامه مالي به تصويب اعضاي حاضر نرسيده است و در اين جلسه هم به تاييد نرسيد.
ادعاي فرهنگيان معترض عضو شركت حاكي از ناراست و نادرست بودن گزارش‌هاي مالي هيات‌مديره پيشين بود كه از سوي هيات‌مديره كنوني نيز تاييد شد (دست‌كم پس از يك سال و در حالي كه برگزار‌كنندگان مجمع همواره گروه معترض را به كارشكني و ايجاد تنش و برهم زدن مجمع متهم مي‌كردند.)

مجمع امسال در روزهاي پيش از تعطيلي و با كمترين اطلاع‌رساني انجام شد. سه سال گذشته نيز انتخابات ابطال شده بود.
آيا تنها سوءمديريت، شركت تعاوني را به لبه پرتگاه ورشكستگي كشانده است؟ مديريت كنوني براي پاسخگويي مديران پيشين چه راهكار‌هايي را در پيش گرفته است؟ آيا مي‌توان به سامان يافتن تعاوني كه بنا بر آمار و ترازنامه، تقريبا ورشكسته است، اميدي داشت؟ آيا عزمي براي گذر از بحران با ياري فرهنگيان وجود دارد؟ آيا فرهنگيان در روند باز‌سازي شركت وارد مي‌شوند؟ درصورت ورود، راهكار ياري آنها چيست؟ تا كي فرهنگيان به سرنوشت سرمايه هنگفت خود در اين شركت بي‌تفاوت خواهند بود؟ آيا تنها يك بازرس براي واكاوي و بررسي مسايل شركت 167هزار نفره كافي است و نبايد شمار بازرسان افزايش يابد؟ آيا بايد اميدوار بود كه زمان برگزاري اين انتخابات از تابستان به هنگام سال تحصيلي منتقل شود تا فرهنگيان بيشتري شركت كنند؟ آيا وزير كه خود را پشت و پناه فرهنگيان مي‌داند، تاكنون براي جلوگيري از روند ناشايست حاكم بر نهادهاي مالي وابسته به آموزش و پرورش كاري كرده است؟ آيا كارگزاران آموزش و پرورش، دل نگران زيان‌هايي نيستند كه از چنين شرايطي متوجه فرهنگيان مي‌شود؟ و آيا به پيامد‌هاي سونامي بدهي‌ها و ورشكستگي آنها از آن ميان شركت تعاوني مصرف فرهنگيان تهران انديشيده‌اند؟ و به‌راستي آيا كسي دغدغه پاسخگويي به اين پرسش‌ها و پيگيري بر باد دادن سرمايه‌هاي فرهنگيان را دارد يا تنها در انديشه شعارهايي هستيم كه ارج و ارزش فرهنگيان را به يدك مي‌كشد؟

نوشته شده توسط رسول پاپایی در ۸:۴۷ قبل از ظهر |  لینک ثابت   • 
مطالب قدیمی‌تر